Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  
    

40 yaşındayım, KPSS ile memur olabilir miyim?

2010 yılında KPSS'ye girecek adayların memurlar.net genel mail adresine yöneltmiş olduğu soruların önemli bir kısmını "yaş sınırı" oluşturmaktadır. Yaştan dolayı bu sınava girip girmemek konusunda tereddütte bulunan çok sayıda aday bulunmaktadır. Memurlar.net olarak 3-4 yıl önce, bu konuda çok sayıda dosya yayımlamış olmamıza rağmen, yeni ziyaretçilerimiz için özet bir açıklama yapmak istiyoruz. Detaylar için başlığa tıklayınız.
31 Ocak 2010 01:27
Yazdır

KPSS sınav sonuçları, kamuya personel alımlarında başvurulan ana sınavdır. Bu sınav sonuçlarına dayalı olarak bir çok statüde personel alımı yapılmaktadır. Aşağıda bu konuya ilişkin bir tablo bulunmaktadır.

Bu tablonun en önemli kısmı, ÖSYM aracılığı ile yapılan merkezi yerleştirme işlemleridir. Bu yerleştirme işlemleri en adil yerleştirme işlemleridir, zira sözlü sınav uygulanmamaktadır. İşte bu alımlarda genel olarak yaş şartı aranmamaktadır.

PERSONEL ALIM STATÜSÜ YAŞ SINIRI VAR MI? AÇIKLAMALAR
ÖSYM'nin yürüttüğü KPSS tercih işlemleri Yaş sınırı yok Merkezi yerleştirmeye esas yönetmeliğin ek-3. madde hükmü gereğince üst yaş sınırı konulmamaktadır. İlana çıkan kurumun mevzuatında yaş sınırı belirtiliyorsa üst yaş sınırı aranabilecektir. Ancak genel olarak ilanların yüzde 90'ında üst yaş sınırı yer almamaktadır.
4/B'li personel alımı Yaş sınırı konulabiliyor Sağlık Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı çok sayıda sözleşmeli personel almaktadır.
2009 yılı Sağlık Bakanlığı alımı için buraya, 2009 yılı Tarım ve Köyişleri Bakanlığı alımı için buraya, SGK ve İŞKUR 4/B'li alımı için buraya, Sözleşmeli Zabıt katibi alımı için buraya, Sözleşmeli infaz koruma memuru alımı için buraya tıklayınız. Çoğu ilanda yaş şartı yer almamıştır.
Askeri kurumlara sivil memur alımı 31 yaşından gün almamış olmak şartı aranmaktadır. Genelkurmayın 2009 yılı sivil memur alımı için buraya, Hava Kuvvetleri Komutanlığının sivil alımı için buraya tıklayınız.
İşçi alımı Yaş sınırı yok İşçi alım yönetmeliğinin 7/c maddesi gereğince üst yaş sınırı konulmamaktadır.
POMEM alımları Yaş şartı var 3201 sayılı Kanunun ek 24. maddesi hükmü gereğince, erkekler ve bayanlar için sınav tarihi itibarıyle 27 yaşından gün almamak; askerliğini yapmı erkek adaylar için ise 29 yaşından gün almamış olmak şartı aranmaktadır.
İtfaiye eri alım ilanı Yaş şartı var İçişleri Bakanlığı genelgesi gereğince 30 yaş şartı aranmaktadır.
KPSS-A alımları Yaş şartı var Uzman, müfettiş, denetmen, kontrolör yardımcılığı ile kaymakam adaylığı alımlarında yaş şartı bulunmaktadır. Bu şartı her kurum için farklıdır. http://ilan.memurlar.net adresinden, geriye yönelik olarak yapacağınız aramalarda, kurumların eski ilanlarına bakarak, yaş şartı konusunda bilgi sahibi olmanız mümkündür.
Kalkınma ajanslarına uzman ve destek personeli alımı Yaş şartı yok Kalkınma Ajansları Personel Yönetmeliğinde sadece KPSS'ye girme şartı aranmayan kadrolar için 50 yaş şartı konulmuş olup, KPSS'ye dayalı alımlarda yaş şartı getirilmemiştir.
Memurlar.Net
Bu haber 238,808 defa okundu. 64 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Sizce Cumhurbaşkanı kim olmalı?











ARŞİV