Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Öğretmenevi yöneticilerinin ek ders ücreti

26 Mart 2010 09:00
Yazdır

Akşam sanat okulu statüsünde bulunmayan öğretmen evlerinde görev yapan yöneticilere ne şekilde ek ders ücreti ödeneceğine ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün görüş yazıları

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın

14. maddesinde; ?Yaygın eğitim enstitüsü, açık öğretim okulu, gençlik ve izcilik eğitim tesisleri, akşam sanat okulu müdürlükleri, televizyon ve radyo programları ile göze ve kulağa hitap eden üç boyutlu araçlarla eğitim-öğretim yapılan, ders araç ve gereçleri üretilen, Bakanlığa bağlı okullara gündüzlü ve yatılı olarak alınacak öğrenci adaylarına uygulanacak seçme ve yarışma sınavları için soru kitapçığı ve test hazırlanan akşam sanat okulları yöneticilerine haftada 20, öğretmenlerine haftada 18 saat ek ders ücreti ödenir.? hükmüne yer verilmiştir.

Aynı Karar'ın 16. maddesinin 2. fıkrasında ise; ?Bakanlık merkez teşkilatında Bakan veya yetkili kıldığı makam, taşra teşkilatında ise Bakan veya valilik onayı ile ilgili mevzuatı uyarınca verilen görevleri yapmak üzere görevlendirilen yönetici ve öğretmenler ile Bakanlığa verilmiş bir görevi yürütmek üzere diğer kurumlarda Bakan onayı ile görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, Bakanlık merkez teşkilatındaki görevlendirmeler için 1 yıl, diğer görevlendirmeler için ise her altı ayda yeni bir onay alınmak ve fiilen görev yapmak kaydıyla, yarıyıl ve yaz tatilleri de dahil olmak üzere aylık karşılığı ders görevi ile görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın göreve başladıkları tarihten itibaren haftada 18 saat ek ders görevi yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir. Alınacak onayda görevlendirilecek personelin adı, soyadı, unvanı, görevin mahiyeti ve görev süresi ile diğer hususlar açıkça belirtilir. Bu kapsamda ek ders ücretinden yararlanan personele ayrıca asli görevi için öngörülen ek ders ücreti ödenmez. Öğretmenlerin ilgili müfredatı kapsamında ders okutmak üzere diğer eğitim kurumlarında geçici olarak görevlendirilmeleri bu fıkra kapsamında değerlendirilmez.? hükmü yer almaktadır.

Söz konusu Karar'ın uygulanmasına yönelik açıklamaları içeren Milli Eğitim Bakanlığının 27/02/2007 tarihli ve 11707-(2007/19) sayılı Genelge'nin

9. maddesinde ise; ?Kararın 14'üncü maddesinde, yüz yüze eğitim yapılmayan eğitim kurumları yönetici ve öğretmenlerinin yararlanacağı ek ders ücretleri düzenlenmiştir.

Buna göre, maddede sayılan eğitim kurumu yöneticilerine haftada 20 saat, öğretmenlerine ise haftada 18 saat ek ders ücreti ödenecektir. Bu ücretler, akşam sanat okulu statüsündeki öğretmen evi yönetici ve öğretmenleri de dâhil olmak üzere ?akşam sanat okulu? statüsündeki eğitim kurumlarında görevli yönetici ve öğretmenlere de ödenecektir. Dolayısıyla, akşam sanat okulu statüsünde bulunmayan öğretmen evlerine yönetici ve öğretmen olarak atananlar bu madde kapsamında ek ders ücretinden yararlandırılmayacaktır.? denilmiştir.

Bu mevzuat hükümlerine göre;

Akşam sanat okulu statüsünde bulunmayan öğretmen evlerine asaleten ve vekâleten atanan yöneticiler ek dersle ilgili kararın 14. maddesi hükmü kapsamında ek ders ücretinden yararlandırılmaları mümkün bulunmamaktadır. Ancak bu kurumda geçici olarak görevlendirilen yöneticilerin, asli görevlerini yerine getirip getirmediklerine bakılmaksızın ek dersle ilgili kararın 16. maddesinin 2. fıkrası hükmü kapsamında ek ders ücretinden yararlandırılacaklardır.

Ahmet Kandemir
Memurlar.net Öğretmenler Bölüm Sorumlusu

Memurlar.Net
Bu haber 24,245 defa okundu. 2 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ARŞİV