Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Muhtarlık seçimi 6 Haziran'da yapılacak

22 Mayıs 2010 08:10
Yazdır

22 Mayıs 2010 CUMARTESİResmî GazeteSayı : 27588

YÜKSEK SEÇİM KURULU KARARI

Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığından:

Karar No : 329

- K A R A R -

Başkanlık Makamınca Kurulumuza sunulan 20/05/2010 tarihli yazıda aynen; ?Yüksek Seçim Kurulunun 08/01/2009 tarihli, 2009/11 sayılı kararına ekli ?29 Mart 2009 Pazar Günü Yapılacak Mahalli İdareler İle Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimlerinde Sandık Kurullarının Görev ve Yetkilerini Örnek: 138 sayılı Genelge?nin Oy Verme Süresi başlıklı 22. maddesinde 32 ilde oy vermenin başlangıç ve bitiş saatlerinin 07.00 ? 16.00 olarak belirlenmiştir.

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun Oy verme süresi başlıklı 89. maddesinde ?Oy verme günü, saat sekizden on yediye kadar geçecek zaman, oy verme süresidir. Ancak, saat on yediye geldiği halde, sandık başında oylarını vermek üzere bekliyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sıra ile oylarını kullanırlar.

Oy verme süresinin başlayış ve bitiş saatleri, sürenin korunması kaydıyla, mevsim ve bölge özellikleriyle ulaşım durumlarına göre, bütün yurtta veya gerekli görülen seçim çevrelerinde, seçim gününden en az bir hafta önce ilan edilmek koşuluyla, Yüksek Seçim Kurulunca tespit edilebilir.?

hükmü yer almaktadır.

2972 sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanunun 33. maddesinin 2. fıkrası hükmü gereğince 06 Haziran 2010 tarihinde yapılacak olan muhtarlık, ihtiyar meclisi ve ihtiyar heyeti üyeliği seçimleri ile bu seçimlerle birlikte yapılacak olan seçimlerde oy verme süresinde uygulamada birlikteliğin sağlanması için gerekli kararın alınmasını takdirlerinize arz ederim.? denilmiş olmakla, konu incelenerek;

GEREĞİ GÖRÜŞÜLÜP DÜŞÜNÜLDÜ:

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun Oy verme süresi başlıklı 89. maddesinde ?Oy verme günü, saat sekizden on yediye kadar geçecek zaman, oy verme süresidir. Ancak, saat on yediye geldiği halde, sandık başında oylarını vermek üzere bekliyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sıra ile oylarını kullanırlar.

Oy verme süresinin başlayış ve bitiş saatleri, sürenin korunması kaydıyla, mevsim ve bölge özellikleriyle ulaşım durumlarına göre, bütün yurtta veya gerekli görülen seçim çevrelerinde, seçim gününden en az bir hafta önce ilan edilmek koşuluyla, Yüksek Seçim Kurulunca tespit edilebilir.?

hükmü yer almaktadır.

Bundan ayrı olarak, Yüksek Seçim Kurulunun 08/01/2009 tarihli, 2009/11 sayılı kararına ekli ?29 Mart 2009 Pazar Günü Yapılacak Mahalli İdareler İle Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimlerinde Sandık Kurullarının Görev ve Yetkilerini Gösterir Örnek: 138 sayılı Genelge? nin Oy Verme Süresi başlıklı 22. maddesinde 32 ilde oy vermenin başlangıç ve bitiş saatlerinin 07.00 ? 16.00 olarak belirlenmiştir.

2972 sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanunun 33. maddesinin 2. fıkrası hükmü gereğince 06 Haziran 2010 tarihinde yapılacak olan muhtarlık, ihtiyar meclisi ve ihtiyar heyeti üyeliği seçimleri ile bu seçimlerle birlikte yapılacak olan seçimlerde uygulamada birlikteliğin sağlanması amacıyla 298 sayılı Kanunun 89. maddesi uyarınca oy vermenin başlangıç ve bitiş saatlerinin 08.00 ? 17.00 olarak belirlenmesine karar verilmesi gerekmektedir.

SONUÇ:

Yukarıda açıklanan nedenlerle;

1- 2972 sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanunun 33. maddesinin 2. fıkrası hükmü gereğince 06 Haziran 2010 tarihinde yapılacak olan muhtarlık, ihtiyar meclisi ve ihtiyar heyeti üyeliği seçimleri ile bu seçimlerle birlikte yapılacak olan seçimlerde uygulamada birlikteliğin sağlanması amacıyla 298 sayılı Kanunun 89. maddesi uyarınca oy vermenin başlangıç ve bitiş saatlerinin 08.00 ? 17.00 olarak belirlenmesine,

2- Kararın Resmî Gazete'de yayımlanmasına,

3- Karar örneğinin tüm il ve ilçe seçim kurulu başkanlıklarına iç mail yoluyla gönderilmesine,

20/05/2010 tarihinde oybirliği ile karar verildi.

Memurlar.Net
Bu haber 28,379 defa okundu. 4 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ARŞİV