Yandex.Metrica
Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MEB Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı, yönetici atamadaki değişikliğin farkında değil

Milli Eğitim Bakanlığı Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı 10/06/2010 tarih ve 1390 sayılı ve ?Yönetici atama? konulu yazıları ile Sağlık Bakanlığı'na bağlı iken, Milli Eğitim Bakanlığına devredilen sağlık meslek liselerinin yöneticiliklerine yapılacak atamalara açıklık getirdi, fakat Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı, Eğitim Kurumları Yöneticiliklerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 15/05/2010 tarih ve 27582 sayılı Resmi Gazete ile değişikliğe uğradığının farkında değildir. Ayrıntılar için tıklayınız.
14 Haziran 2010 15:23
Yazdır

Milli Eğitim Bakanlığı Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı 10/06/2010 tarih ve 1390 sayılı ve ?Yönetici atama? konulu yazıları ile Sağlık Bakanlığı'na bağlı iken, Milli Eğitim Bakanlığına devredilen sağlık meslek liselerinin yöneticiliklerine yapılacak atamalara açıklık getirdi.

Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı 10/06/2010 tarih ve 1390 sayılı ve ?Yönetici atama? konulu yazılarında;

?5450 sayılı Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Bağlı Okulların Milli Eğitim Bakanlığına Devredilmesi ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 5. Maddesinin son paragrafında belirtilen ?Devredilen personelin devirden önce görev yaptığı kurumlarda geçen hizmet süreleri Bakanlıkta geçmiş sayılır.? hükmü gereği, sağlık meslek liselerinde Sağlık Bakanlığına bağlı iken asaleten yöneticilik yapanların, bu yöneticilikleri Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında geçmiş gibi sayılarak, Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticiliklerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 23. Maddesinde belirtilen Mayıs ve Haziran dönemlerinde yapılacak yönetici atamalarında aynı yönetmeliğin 25. Maddesine göre müracaatlarının alınarak değerlendirilmesi, sağlık meslek liselerine okul müdürü ataması yapılırken, aynı yönetmeliğin 7. maddesinin 1. fıkrasının (b) bendinde belirtilen mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlar kapsamında değerlendirilmesi? açıklamasında bulunuldu.

Fakat yukarıdaki açıklamayı incelediğimizde ?..yönetmeliğin 7. maddesinin 1. fıkrasının (b) bendinde belirtilen mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlar kapsamında değerlendirilmesi? açıklaması bulunmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticiliklerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 7. maddesinin 1. fıkrasının (b) bendinde ise ?b) Öğretmenlikte ve Devlet memurluğunda adaylığı kaldırılmış olmak,? hükmü yer almaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığının internet sitesindeki mevzuat bölümünde yönetmeliğin değişikliklerin işlenmiş olduğu son hali olmasına rağmen Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı; Eğitim Kurumları Yöneticiliklerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 15/05/2010 tarih ve 27582 sayılı Resmi Gazete ile değişikliğe uğradığının farkında değildir.

Milli Eğitim Bakanlığı Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığının 10/06/2010 tarihinde kaleme aldığı bu yazıda; 13/08/2009 tarih ve 27318 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticiliklerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 7. maddesinin 1. fıkrasının (b) bendindeki ?b) Okul öncesi eğitim kurumlarına atanacaklarda, okul öncesi veya çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmeni olmak; halk eğitimi merkezi ile öğretmen evi ve akşam sanat okulu yöneticiliklerine atanacaklarda herhangi bir alan öğretmeni olmak; rehberlik ve araştırma merkezi yöneticiliklerine atanacaklarda rehber öğretmen veya özel eğitim öğretmeni olmak; mesleki ve teknik eğitim okul ve kurum müdürlüklerine atanacaklarda atölye, laboratuvar ya da meslek dersleri öğretmeni olarak atanabilecek nitelikte olmak; turizm eğitim merkezlerine atanacaklarda otelcilik ve turizm meslek liselerine atölye laboratuvar veya meslek dersleri öğretmeni olarak atanabilecek nitelikte olmak; mesleki ve teknik eğitim okul ve kurum müdür yardımcılığı ve müdür başyardımcılığı ile diğer eğitim kurumlarının her kademedeki yöneticiliklerine atanacaklarda ise Talim ve Terbiye Kurulu Kararlarına göre atamasına esas olan alanların karşılarında gösterilen derslerle sınırlı olmak üzere, atanacağı okul ve kurumda aylık karşılığı okutabileceği ders bulunmak,? hükümlerinden bahsedilmekte ise de; 15/05/2010 tarih ve 27582 sayılı resmi gazetede yayınlanan Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile 7.madde değiştirilmiş sağlık meslek liselerinin yöneticiliklerine yapılacak atamalara açıklık getiren hükümler ?Yönetici olarak atanacaklarda aranacak özel şartlar? başlıklı 8.maddenin 1.fıkrasındaki; ? (1) Özel eğitim kurumu yöneticiliklerine atanacaklarda ortopedik engelliler ilköğretim okulları ile özel eğitim meslek liseleri hariç işitme, görme veya zihin engelliler sınıf öğretmeni olmak; okul öncesi eğitim kurumu yöneticiliklerine atanacaklarda, okul öncesi veya çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmeni olmak; halk eğitimi merkezi ile öğretmen evi ve akşam sanat okulu yöneticiliklerine atanacaklarda herhangi bir alan öğretmeni olmak; rehberlik ve araştırma merkezi yöneticiliklerine atanacaklarda rehber öğretmen veya özel eğitim öğretmeni olmak; Anadolu imam hatip liseleri/imam hatip liseleri müdürlüklerine atanacaklarda Anadolu imam hatip lisesi/imam hatip lisesi meslek dersleri ya da din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olmak; mesleki ve teknik eğitim okul ve kurum müdürlüklerine atanacaklarda atanmak istenilen eğitim kurumuna atölye, laboratuvar ya da meslek dersleri öğretmeni olarak atanabilecek bir alan öğretmeni olmak; turizm eğitim merkezi yöneticiliklerine atanacaklarda otelcilik ve turizm meslek liselerine atölye laboratuvar veya meslek dersleri öğretmeni olarak atanabilecek bir alan öğretmeni olmak; mesleki ve teknik eğitim okul ve kurum müdür yardımcılığı ve müdür başyardımcılığı, Anadolu imam hatip lisesi/imam hatip lisesi müdür yardımcılığı ve müdür başyardımcılığı ile diğer eğitim kurumlarının her kademedeki yöneticiliklerine atanacaklarda ise Talim ve Terbiye Kurulu Kararlarına göre atamasına esas olan alanların karşılarında gösterilen derslerle sınırlı olmak üzere, atanacağı okul ve kurumda aylık karşılığı okutabileceği ders bulunmak şartları aranır.? hükümler içerisine alınmıştır.

Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı 10/06/2010 tarih ve 1390 sayılı ve ?Yönetici atama? konulu yazılarındaki ?..yönetmeliğin 7. maddesinin 1. fıkrasının (b) bendinde belirtilen mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlar kapsamında değerlendirilmesi? açıklaması ?..yönetmeliğin 8. maddesinin 1. fıkrasında belirtilen mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlar kapsamında değerlendirilmesi? şeklinde anlaşılmalıdır.

Söz konusu okullara okul müdürü olarak atanabilecek sağlık meslek dersleri öğretmenlerinin alanları;

Sıra No Atama kararnamesindeki Alan/Dal Açıklama
1 Sağlık/ Acil Tıp Sağlık Meslek Dersleri Öğretmeni
2 Sağlık/ Anestezi Sağlık Meslek Dersleri Öğretmeni
3 Sağlık / Çevre Sağlığı Sağlık Meslek Dersleri Öğretmeni
4 Sağlık / Hemşirelik Sağlık Meslek Dersleri Öğretmeni
5 Sağlık / Tıbbi Laboratuvar Sağlık Meslek Dersleri Öğretmeni
6 Sağlık / Tıbbi Sekreterlik Sağlık Meslek Dersleri Öğretmeni
7 Sağlık/ Radyoloji Sağlık Meslek Dersleri Öğretmeni
8 Sağlık / Diş Protez Sağlık Meslek Dersleri Öğretmeni
9 Sağlık / Ortopedik Ortez Protez Sağlık Meslek Dersleri Öğretmeni

Ahmet Kandemir

Memurlar.net Öğretmenler Bölüm Sorumlusu

İşte o resmi yazı;

Memurlar.Net
Bu haber 8,816 defa okundu. 6 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Sizce mülakatla, daha liyakatli okul müdürleri mi atanıyor?
ARŞİV