Yandex.Metrica
Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Emekli ikramiyelerindeki son düzenleme Anayasa'ya aykırı değil

Son olarak, 26 Ocak 2012 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 6270 sayılı Kanunla, emekli ikramiyelerine ilişkin yeni düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemelerde, çalışılmış sürelere emekli ikramiyesi verilmesinin şartları, işçilerdeki kıdem tazminatıyla aynılaştırılmıştır. Anayasa Mahkemesi bu konuya dair yeni bir karar verdi. Devamı için başlığa tıklayınız.
11 Kasım 2012 01:20
Yazdır

29 Ocak 2012 tarihli "İstifa eden memur emekli ikramiyesi alabilecek mi?" başlıklı memurlar.net adresinde, istifa eden memurların emeklilik ikramiyesi alıp alamayacakları konusunda, 6270 sayılı Kanunla yapılan değişikliğin ne anlama geldiğini açıklamıştık.

6270 sayılı Kanun, 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanununun 89. maddesinde köklü bir değişiklik yapmış, sigortalı ve/veya bağ-kur'lu ve devlet memuru hizmetleri olanlara devlet memuru olarak geçen çalışmış sürelerine emeklilik ikramiyesi verilebilmesinde, tamamıyla 1475 sayılı İş Kanunununn 14. maddesiyle bağ kurulmuştur. 1475 sayılı Kanunun 14 üncü maddesinde, işinden ayrılan kişilere kıdem tazminatı ödenebilmesi koşulları, işçinin işinden ne şekilde ayrıldığına, emeklilik koşullarını tamamlayıp tamamlamadığına bağlıdır. Bu koşullar aynı şekilde memurluktan ayrılma durumunda da aranacaktır.

Bu konu Ana Muhalefet Partisi tarafından Anayasa Mahkemesine götürülmüştür. Yüksek Mahkeme konuyu 8 Kasımda karara bağlamış ve talebi reddetmiştir. Yani 6270 sayılı Kanunla yapılan düzenlemelerin Anayasa'ya aykırı olmadığına karar verilmiştir.

Bunun sonucu şu demektir:

1 - 8 Eylül 1999 tarihinden önce istifa eden memurlar ikramiye alamayacaklar.

2- 8 Eylül 1999 tarihinden önce memur olanlardan, daha sonra istifa etmek suretiyle memurluktan ayrıldıklarında, 15 yıllık sigortalılık süresi + 3600 gün çalışılan süre olması koşulu ile, aylık bağlandığında ikramiye alabilecekler.

3- 8 Eylül 1999 tarihinden sonra göreve başlamış devlet memuru 7000 gün hizmet süresi bulunmakta iken veya 25 yıl sigortalılık süresi içinde 4500 gün hizmet süresi olduğunda istifa eder ve aylık bağlanır ise ikramiye alabilecek.

4- Devlet memurluğundan çıkarılanlar ikramiye alamayacak...

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. "www.memurlar.net" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haber 43,596 defa okundu. 7 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Her il'de bir üniversite açılmasını;
ARŞİV