Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  

Başbakan'ın Gerçek A Takımı
Galeri
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Fazla çalışma ücretleri kalkar mı?

666 sayılı KHK ile farklı farklı kurumlarda çalışan aynı unvanlı memurların aynı maaşı alması sağlanmıştır. Bu kapsamda ek ödemeler getirilmiştir. Ancak ek ödemeler getirilirken, ek tazminat ve fazla çalışma gibi unsurlar kaldırılmıştır. Kaldırılan fazla çalışmalar, 2013 yılı başında yürürlüğe girecektir. Böyle bir süreçte, Adalet Bakanlığının Maliye'ye yazı yazarak "fazla çalışmaların devam etmesini istemesi" ne anlama gelmektedir?
15 Aralık 2012 17:24
Yazdır

666 sayılı KHK'nın 1. maddesiyle 375 sayılı KHK'ya eklemeler yapılmıştır. Bu eklemelerden birisi "Ek madde 12"dir. Ek madde 12 ile kamu kurumlarında yer alan çok çeşitli ek ödeme kalemleri kaldırılmıştır.

Ancak, yine 666 sayılı KHK'nın geçici 15. maddesiyle;

- 633 sayılı Kanunun 13 üncü maddesinin son fıkrası (Diyanet İşleri Başkanlığı),
- 6831 sayılı Kanunun 71 inci maddesinin son fıkrası (Orman Bakanlığı),
- 213 sayılı Kanunun ek 13 üncü maddesinin dördüncü fıkrasının (b), (c) ve (d) bentleri (Maliye Bakanlığı),
- 3402 sayılı Kanunun geçici 9 uncu maddesi (Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü),
- 3717 sayılı Kanunun 2/A maddesi (Adalet Bakanlığı),
- 3843 sayılı Kanunun 12 nci maddesinin birinci ve ikinci fıkraları (Yükseköğretim Kurumları),
- 4904 sayılı Kanunun 15 inci maddesinin yedinci fıkrası (İŞKUR),
- 5003 sayılı Kanunun 6 ncı maddesinin ikinci, üçüncü ve dördüncü fıkraları (Karayolları Genel Müdürlüğü),
- 5490 sayılı Kanunun 66 ncı maddesi (Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü),
- 5502 sayılı Kanunun 28 inci maddesinin beşinci fıkrası (SGK)
- ve 6085 sayılı Kanunun 63 üncü maddesinin sekizinci fıkrasında (Sayıştay)
yer alan bazı ek ödeme hükümlerinin 31/12/2012 tarihine uygulanmasına karar verilmiştir.

Görüleceği üzere, Geçici 15'te yer alan bu hüküm, sadece Adalet Bakanlığını değil, yukarıda yer verilen 11 kurumdaki ek ödemeleri kapsamaktadır.

Siyasi irade, aynı unvanda çalışanların her ne iş yapıyor olursa olsun farklı kurumlarda aynı maaş alması gerektiği yönündeki iradesini, 666 sayılı KHK'yı çıkararak göstermiştir.

Bu nedenle, başvurulara rağmen, 1 Ocak'ta yürürlüğe girecek, bazı kurumlardaki fazla çalışmaların kesilmesi yönündeki uygulamanın, değişebileceğini düşünmüyoruz. Aksi düzenleme, bir kez daha eski rejime geri dönüş anlamı taşıyacaktır. Oysaki yıllardır tüm sivil toplum örgütleri, kurumlar arası nakil taleplerini arttırdığı için, aynı unvanda bulunanların aynı maaş alması gerektiğini belirtmiştir.

Zaten uygulamanın değişebilmesi için de yasal düzenleme gerekmektedirki, bunun da 1 Ocak 2013'e yetişmesi mümnkün değildir. Bu bağlamda, kamu çalışanlarının, bazı kamu kurumlarının Maliye Bakanlığına resmi yazıyla başvurmalarını çok da önemsememesi gerekiyor.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. "www.memurlar.net" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haber 45,353 defa okundu. 58 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
1 Mayıs sizce Taksim'de kutlanmalı mı?



ARŞİV