1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Bakan Çelik: Başbakan'a iletsem 1 yıl izin verir

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, doğum yapan kadınların en çok merak ettikleri soruya yanıt verdi.
23 Ocak 2013 17:05
Yazdır
Bakan Çelik: Başbakan'a iletsem 1 yıl izin verir

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, taşeron işçiler olarak nitelendirilen 'alt işveren' uygulamalarındaki sorunu çözecek düzenlemeyi Meclis'e taşıyacaklarını söyledi.

DOĞUM İZNİ 6 AYA ÇIKACAK MI?

Bakan Çelik katıldığı bir programda sorulan 'Doğum izni 4 aydan 6 aya çıkacak mı sorusuna cevap verdi. Bakan Çelik bu konunun gündemde olduğunu fakat özel sektörde doğum izninin artması işverenin kadın çalışan tercihini olmsuz yönde etkileyeceğinden bu konuya sıcak bakmadığını ortaya koydu.

Bakan Çelik: "Biz çocuk sayısının artmasını Türkiye'deki nüfusun geleceği açısından çok önemsiyoruz. Kadınlarla ilgi doğum izni 2 aydı biz bunu 4 aya çıkardık. Şuan öbür bakanlıklarla bu sürenin 6 aya çıkarılması için görüşüyoruz. Böyle bir talep var. Fakat kamu açısından bu bir sorun olmayabilir. Bunun iyi hesaplanması gerekiyor. Siz bunu 6 aya çıkardığınız zaman bir işverenin tercih edebilirliliği sorusu önümüze geliyor. Kadın istihdamını düşürecekse bence orada dikkatli davranmak gerekiyor." dedi.

Bakan Çelik bunu Başbakan'a iletsem 1 yıl izin verir dedi.

TAŞERON İŞÇİLER

Çelik, "Çözüm için gereken hazırlıklarımızı tamamlanmak üzereyiz. 28 Ocak'ta konuyu Sayın Başbakanımıza sunmayı ve Bakanlar Kurulu'na getirmeyi hedefliyoruz." dedi.

İnegöl Sanayici ve İşadamları Derneği (İNSİAD) tarafından geçtiğimiz günlerde düzenlenen, 'Bir konu bir konuk' programına katılan Bakan Faruk Çelik, program sonunda taşeron işçi temsilcileri ile görüşmüştü. AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin'in girişimleri ile yapılan görüşmede Bursa'da çeşitli kamu kurumlarında taşeron firmalarda çalışan işçiler, ücretlerin düşüklüğü, sosyal hakların yetersizliği ve iş güvencelerinin bulunmaması konularında çözüm istedi.

ÇELİK: SORUNU ÇÖZECEĞİZ

İşçi temsilcilerini dinleyen Bakan Çelik, taşeron uygulamalarıyla ilgili yaşanan sorunları büyük ölçüde ortadan kaldıracak bir düzenlemeyi Meclis'in gündemine taşıma hazırlığında olduklarını söyledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak yıllardır el atılmayan birçok konuyu gayretli ve özverili bir çalışma ile çözdüklerini dile getiren Çelik, şöyle konuştu: "Alt işveren uygulamalarında yaşanan sorunları biliyoruz. Milletvekilimiz Hüseyin Şahin'e sunduğunuz rapor bize geldi. Başka kaynaklardan da araştırmalar yaptık. Çözüm için gereken hazırlıklarımızı tamamlanmak üzereyiz. 28 Ocak'ta konuyu Sayın Başbakanımıza sunmayı ve Bakanlar Kurulu'na getirmeyi hedefliyoruz. Ardından da yasal düzenleme için TBMM'ye teklif sunacağız. Sayın Başbakanımız bizden konunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını istedi. Bu yönce büyük bir hızla çalışıyoruz."

video

Bu haberi oylayabilirsiniz 1 2
Bu haber 61,690 defa okundu. 53 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Gelecek 15 yılda sizin ve ailenizin durumu; iyiye mi gider, kötüye mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam