1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü
Diğer yerel haberler

Ufka yolculuk kültür yarışması Osmaniye'de tanıtıldı

Kitap okuma alışkanlığının yaygınlaştırılması amacıyla 60'a yakın gençlik kulübünün işbirliği ile Türkiye genelinde gerçekleştirilecek ödüllü 'Ufka Yolculuk Kültür Yarışması'nın tanıtımı Osmaniye'de yapıldı
25 Şubat 2013 21:58
Yazdır
Ufka yolculuk kültür yarışması Osmaniye'de tanıtıldı

Kitap okuma alışkanlığının yaygınlaştırılması amacıyla 60'a yakın gençlik kulübünün işbirliği ile Türkiye genelinde gerçekleştirilecek ödüllü 'Ufka Yolculuk Kültür Yarışması'nın tanıtımı Osmaniye'de yapıldı.

İlahiyatçı Mehmet Bal, düzenlediği basın toplantısı ile yarışma hakkında bilgi verdi. Türkiye genelinde yapılacak yarışmayı, Ankara ve Zinde gençlik spor ve izcilik kulüplerinin organize ettiğini ifade eden Bal, eski Diyanet İşleri Başkanı Ömer Nasuhi Bilmen'in 'Büyük İslam İlmihali' eserini okuyacak binlerce gencin 18 Mayıs Cumartesi günü sınava tabi tutulacağını belirtti.

Bal, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın desteklediğini yarışmanın, 18 yaş altı ve 18 yaş üstü olarak iki kategoride gerçekleştirileceğini ifade etti.

Bal yaptığı açıklamada, "Okuma alışkanlığının istenilen düzeyde olmadığı günümüzde; okuyan, düşünen ve okuduklarıyla hayatına yön veren bireylerin yetişmesine katkı sağlamayı ve gençlerimizin sahih kaynaklarla buluşmasını arzu etmekteyiz. Gençleri okumaya, anlamaya ve yarışmaya teşvik edecek bir yarışma formatı geliştirdik. Geleneksel hale getirmeyi planladığımız ödüllü kitap okuma yarışmasının ilkini, İslam alimi merhum Ömer Nasuhi Bilmen'in Büyük İslam İlmihali eseriyle başlatmayı arzu ettik. Fıkıh alanında önemli bir kaynak olan bu eserin okunmasıyla hurafelerden uzak, dinimizin temel bilgilerini öğrenen bir gençliğin ortaya çıkacağını düşünüyoruz. Yarışma sürecinde gençlerin ufkunun gelişeceğini düşündüğümüzden dolayı adını 'Ufka Yolculuk Kültür Yarışması' olarak belirledik. Bilginin önemini kavrayan tüm gençlerimizi önce okumaya ve anlamaya sonra da yarışmaya davet ediyoruz." dedi.

Son başvuru tarihi 12 Nisan olarak belirlenen yarışmanın finali, 18 Mayıs Cumartesi günü Türkiye'nin 60 ilindeki sınav merkezlerinde saat 14.00'te yapılacak.

Test usulü olacak sınavda yarışmacılara 100 soru sorulacak. Şimdiye kadar yaklaşık 7 bin kişinin müracaat ettiği yarışmaya, 30 bin gencin müracaat etmesi bekleniyor. Kayıt yaptıran herkese Büyük İslam İlmihali verilirken, yarışmada dereceye girenlere ödülleri 2 Haziran Cumartesi günü 19.00'da Ankara'da düzenlenecek bir programda takdim edilecek.

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 1,686 defa okundu. 1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Üniversiteye girişte yeni sistemi beğendiniz mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam