Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Önlisans üzerine lisans bitiren memur, intibak yaptırabilir

05 Aralık 2005 15:15
Yazdır

SORU: Ön lisans mezunu olarak 2000 yılında 10/2 kadro derecesiyle memuriyete başladım.05.09.2005 tarihinde de lisans diploması aldım.intibakım için başvurduğumda ise "Danıştay 5.Dairesinin 27.05.2005 tarih ve Esas No:2002/793, Karar No:2005/2742 sayılı kararı" gerekçe gösterilerek intibakım yapılmadı. Yapılmadığına dair yazı ise bu gün (01.12.05) tebliğ edildi bana. Söz konusu Danıştay kararındaki memur lise mezunu olarak memuriyete başlamış, Memurken ön lisansı bitirmiş ve intibak yaptırmış,daha sonrada lisansı bitirince intibak yapılmamış. Benim ön lisans mezunu olarak göreve başlamış olmamın bir farkı olur mu? Mahkemeye başvursam bir sonuç elde edebilir miyim?

Soru özeti: ön lisan mezunu olarak devlet memurluğuna başlayan kişinin bilahare lisans diploması alması halinde intibakı yapılır mı?

CEVAP: 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 36 maddesinin ortak hükümler bölümünün (A) bendinin 12 fıkrasının d alt bendinde "Memuriyette iken veya memuriyetten ayrılarak (87 nci maddeye tabi kurumlarda çalışanlar dahil) üst öğrenimi bitirenler, aynı üst öğrenimi tahsile ara vermeden başlayan ve normal süresi içinde bitirdikten sonra memuriyete giren emsallerinin ulaştıkları derece ve kademeyi aşmamak kaydıyla, bitirdikleri üst öğrenimin giriş derece ve kademesine memuriyette geçirdikleri başarılı hizmet sürelerinin tamamı her yıl bir kademe her üç yıl bir derece hesabıyla ilave edilmek suretiyle bulunacak derece ve kademeye yükseltilirler."hükmü yer almaktadır.

Anılan hüküm uyarınca intibak yapılmasının şartı memuriyette iken veya memuriyetten ayrılarak bir üst öğrenimi bitirmek olarak belirlenmiştir.

2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanununun tanımlar başlıklı 3 üncü maddesinde yüksek öğretim kademeleri ön lisans, lisans ve lisans üstü öğretim olarak tanımlanmış bulunmaktadır.

Bu çerçevede, memuriyette iken 2547 sayılı kanunun 3 üncü maddesi hükmü uyarınca bir üst öğrenim olan ön lisans öğrenimi üzerine lisans diploması almaya hak kazanan devlet memurunun 657 sayılı Kanunu 36 maddesinin (A) bendinin 12/d fıkrası hükmü uyarınca intibakının yapılması yasal bir zorunluluktur. Söz konusu intibak işlemini yapmayan personel suç işlemiş olmaktadır.

Yalnız bazı durumlarda ilgilinin intibakı yapılsa bile kişinin kazanılmış hak aylık derece ve kademesinde değişiklik olmamaktadır. Söz konusu durum ön lisan diplomasını alıp ara vermeden memuriyete başlayan memurlarda yaşanmaktadır. Eğer ön lisans mezuniyetiniz 2000 yılında önce yani 1998 ve daha önceki yıllarda olması halinde ilk bakışta derece ve kademenize 2 kademe ilave edilmesi gerekmektedir. 2000 yılında mezun olmanız halinde ise kazanılmış hak aylık derece ve kademeniz değişmemektedir.

Kazanılmış hak aylık derecenizde bir kazanım engellenmiş olması halinde tebliğ tarihi olan 01/12/2005 tarihinden sonra 60 gün içerisinde dava etme hakkınız bulunmaktadır. Sağlayacağı bir kazanım olmamsı halinde dava açmanın bir manası bulunmamaktadır.

Memurlar.Net
Bu haber 26,621 defa okundu. 5 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
MEB, 8 yıllık öğretmeni rotasyona tabi tutacak, okulunu değiştirecek..
ARŞİV