1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

İşte, millî piyade tüfeği/ Video

Teknik özellikleri ve görüntüsü uzun süredir saklanan milli piyade tüfeği nihayet ortaya çıktı.
29 Nisan 2013 08:45
Yazdır
İşte, millî piyade tüfeği/ Video

Zaman'ın ulaştığı görüntüde yeni silahın son hali görülüyor. 2011'de üretime başlanan, 2012'de TSK tarafından kullanılmaya başlanacağı açıklanan 'Mehmetçik-1' adlı piyade tüfeğinin, 7-10 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek IDEF'13 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda sergilenmesinin gündemde olduğu dile getirildi. Bu konuda son kararı Savunma Sanayii Müsteşarlığı verecek. Daha önce tüfeğin, Alman malı HK-416'ya benzediği ve Alman Heckler & Koch firmasının konuya müdahil olarak bu konuda lisans alınması zorunluluğunu dile getirdiği iddia edilmişti. Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar bu iddiaları yalanlamıştı.

Savunma Sanayii İcra Komitesi kararı ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) arasında 22 Ocak 2009'da 7,62 milimetre çapında milli modern piyade tüfeği yapmak üzere sözleşme imzalanmıştı. Proje ile ülke sanayicisi ve üniversitelerin gücünün de bir araya getirilmesi hedeflenmişti. Bu amaçla Sarsılmaz Silah Sanayi firması da dahil olmak üzere bu alanda faaliyet gösteren bütün firma, kurum ve kuruluşların tesis, altyapı, teçhizat, makine, Ar-Ge, bilgi birikimi ve benzeri yetenekleri değerlendirmeye tabi tutulmuş ve sonuçta Kalekalıp firması MKEK'in alt yüklenicisi olarak belirlenmişti. Ayrıca bazı KOBİ ve üniversitelerin de proje kapsamında bir araya getirilmesi sağlanmıştı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) istekleri esas alınarak dünyada mevcut son nesil piyade tüfeklerinin en iyi özelliklerini tek bir tüfekte toplayan, tasarımdan itibaren tamamen özgün üç ayrı prototip 14 ay içinde MKEK kurumu Kırıkkale Silah Fabrikası'nda üretildi. 2010 yılı Mayıs-Haziran aylarında ilgili kurumlardan uzman personelin de katılımıyla yapılan test ve atışları başarıyla tamamlanarak seçilen prototip için kalifikasyon safhasına başlandı. Eylül 2011'e kadar da seri üretime hazır hale getirilmesi planlanmıştı. TSK tarafından kullanılan G3'lerin yerini alması planlanan modern piyade tüfeğinin, dünyada kullanılan üçüncü jenerasyon piyade tüfeklerinin en iyi özelliklerini taşıması amaçlanıyor. Tüfeğin üzerine gece görüş dürbünü, ışıldak, lazer, bomba atar gibi aksesuarlar takılabilmesi hedefleniyor. Namlu ömrü minimum 10 bin atım olarak tasarlanacak tüfek, tek ve seri atışlar yapabilecek.

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 1
Bu haber 8,410 defa okundu. 2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam