Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Memur, kitap yazarak para kazanabilir mi?

Devlet memurunun, telif ücreti kapsamında, kitap yazıp gelir etmesi mümkün müdür?
13 Haziran 2013 16:25
Yazdır
Memur, kitap yazarak para kazanabilir mi?

657 sayılı Kanunun 28. Maddesinde ticaret yasağı bulunmaktadır.

657'NİN 28. MADDESİ

657'nin 28. maddesi şu şekildedir:

"Madde 28 - Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç). (Ek cümle: 08/08/2011 - 650 S. KHK./38. md.) Memurlar, mesleki faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açamaz; gerçek kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir işyerinde veya vakıf üniversitelerinde çalışamaz.

(Değişik fıkra: 08/08/2011 - 650 S. KHK./38. md.) Memurların üyesi oldukları yapı, kalkınma ve tüketim kooperatifleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve kanunla kurulmuş yardım sandıklarının yönetim, denetim ve disiplin kurulları üyelikleri görevleri, özel kanunlarda belirtilen görevler ile kurumundan izin alınmak kaydıyla yapılan insani ve sosyal amaçlı gönüllü çalışmalar bu yasaklamanın dışındadır. (1. fıkrada 650 sayılı KHK ile yapılan değişiklik ve 650 sayılı KHK ile değiştirilen 2. fıkra, Anayasa Mahkemesinin 18.07.2012 Karar Günlü, 2011/113 Esas, 2012/108 Karar Sayılı, 01.01.2013 tarih ve 28515 sayılı R.G.de yayımlanan kararıyla iptal edilmiştir. İptal hükmü 01.07.2013 tarihinde yürürlüğe girer.)

Eşleri, reşit olmayan veya mahcur olan çocukları, yasaklanan faaliyetlerde bulunan memurlar bu durumu 15 gün içinde bağlı oldukları kuruma bildirmekle yükümlüdürler"

MADDE, TACİR VEYA ESNAFLIĞI YASAKLAMAKTADIR

Ancak bu madde, memurun tacir veya esnaf olamayacağını hükme bağlamıştır. Yine aynı madde de, özel kanunlarındaki hükümlerin istisna olduğu belirtilmiştir. Bir kitap yazmak eser hüvviyetinde olup, 5846 sayılı Kanun uyarınca telif ücreti ödenmektedir.

Uygulamaya ilişkin görüş vermekle yetkili kurum olan Devlet Personel Başkanlığı bu konuya ilişkin gelen sorulara verdiği cevapta, tartışmaları sonlandırmıştır. Kurumun 1996 tarihli görüşüne göre memurlar kitap yazabilir ve bu kapsamdaki telif ücretini alabilir. İlgili görüş için tıklayınız.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. "www.memurlar.net" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haber 20,060 defa okundu. 5 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
MEB, 8 yıllık öğretmeni rotasyona tabi tutacak, okulunu değiştirecek..
ARŞİV