1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Çiğ sütün doğrudan tüketiciye satışı yasak değil

23 Temmuz 2013 11:22
Yazdır
Çiğ sütün doğrudan tüketiciye satışı yasak değil

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Balıkesir Milletvekili Ayşe Nedret AKOVA'nın soru önergesini cevapladı.

Eker gıda güvenliğini sağlamak amacıyla resmi kontrol faaliyetlerini yürüttüklerini ancak bu faaliyetlerin üretim ve perakende satış işyerlerini kapsadığını belirtti.

Verilen cevapta "Hayvansal gıdaların ve hayvansal gıda üreten gıda işletmecilerinin uyması gereken özel hijyen kuralları "Hayvansal Gıdalar için Özel Hijyen Yönetmeliği"nde belirlenmiştir. Söz konusu yönetmeliğin İstisnai uygulamalar başlıklı 85 inci maddesinde "Bakanlık, çiğ süt ve işlenmemiş kremanın doğrudan son tüketiciye satışına düzenleme getirebilir''' hükmü yer almaktadır. Bu kapsamda çiğ sütün doğrudan son tüketiciye satışı ile ilgili olarak düzenleme çalışmaları devam etmektedir. Bununla birlikte Bakanlığımızca yapılan kontrollerde uygunsuzluk tespit edilmesi durumunda çiğ süt satışı yapan gıda işletmelerine mevcut mevzuat kapsamında gerekli yaptırımlar uygulanmaktadır." denilerek, şuan için çiğ sütün doğrudan tüketiciye satışına yönelik bir düzenlemenin olmadığına dikkat çekildi.

 

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. "www.memurlar.net" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 1 1
Bu haber 16,396 defa okundu. 1 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Siyasi duruş olarak kendinizi nasıl tanımlarsınız?
ARŞİV