1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü
Diğer yerel haberler

'Çocuk Üniversitesi' ilk mezunlarını verdi

Tokat Valiliği, Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün iş birliğinde yürütülen "Çocuk Üniversitesi Projesi" kapsamında eğitimlere katılan 30 öğrenciye diplomaları verildi.
13 Eylül 2013 08:10
Yazdır
'Çocuk Üniversitesi' ilk mezunlarını verdi

Tokat Valiliği, Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün iş birliğinde yürütülen "Çocuk Üniversitesi Projesi" kapsamında eğitimlere katılan 30 öğrenciye diplomaları verildi.

'Çocuk Üniversitesi Eğitim ve Uygulama' kapanış programı, üniversitenin Taşlıçiftlik yerleşkesi konferans salonunda yapıldı. Programa Tokat Vali'si Mustafa Taşkesen, Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hacı İlbaş, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Mustafa Baloğlu, Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Z. Yusuf Cavlak, akademik ve idari personel ile birlikte, aileler ve öğrenciler katıldı.

8 hafta süren eğitim programında; ilköğretim dönemi çocuklarının keşfetme mutluluğunu yaşamalarını teşvik etmek, bilime ve çevreye olan merak ve ilgilerini artırmak, üst düzey düşünme becerilerini geliştirmek ve uygun eğitim ortamları ile çocukların bilimi erken yaşta içselleştirmelerini, böylece kalıcı öğrenmelerini sağlamak amaçlandı. Bu amaç doğrultusunda çocuklara 'fen bilimleri, sosyal bilimler ve güzel sanatlar' alanlarından seçilen bilim, doğa, tarih, kültür, spor ve sanat etkinlikleri sunuldu.

Program, G.O.P Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Görevlileri tarafından sunulan müzik dinletisi ile başladı. Ardından mezun olan öğrenciler adına Sevimnur Tekin, İrem Nur Alegöz, Muhammed Berat Hızarcıoğlu ve Ferhan Gül birer konuşma yaptı.

Çocuk Üniversitesi Eğitim ve Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ömer Faruk Sönmez, "Günümüzde artık 'bizim zamanımızda' ile başlayan cümlelerin yeri yok. Çağımızın gerektirdiği bilim ve teknolojiyi, çocuklarımıza sunmaya çalışıyoruz." dedi.

Üreten ve mücadele eden gençliğin yetişmesinin ancak erken yaşlarda bilimle tanışmasıyla mümkün olduğunu vurgulayan Sönmez, projeye destek veren herkese teşekkür etti.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin ise yaptığı konuşmada, "Bugüne kadar belki üniversiteyle halk ayrı gayrı idi. Biz üniversitemizin sahip olduğu imkânları, halkımızla paylaşmak istiyoruz ve bunu her fırsatta gerçekleştiriyoruz.” ifadelerini kullandı. Her çocuğun keşfedilmeyi beklediğini belirten Şahin, sözlerini şöyle tamamladı: "Herkesin farklı yetenekleri olabilir. Sanat, kültür, spor gibi alanlarda yeteneği olan çocuklarımızın yeteneklerini geliştirmeliyiz. Bu yaşta üniversiteyi tanımalarının da kendi geleceklerini plânlamaları adına büyük faydası olacağı kanaatindeyim. Bu bir başlangıçtı. Bu tür etkinliklerimiz sürekli olacak, büyüyerek devam edecek. Bu çalışmamızda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Mustafa Baloğlu ise, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük bir kitle eğitime katılmaktadır. Yeni eğitim-öğretim yılı başlıyor. Herkese kolaylıklar diliyorum. Ülkemizde 200'e yakın üniversite olduğunu düşünürsek sizin yaptığınız bu işi yapan yalnız 5-10 üniversite var. Bu da Üniversitemizin eğitimde ne kadar büyük bir iş başardığının göstergesidir.” şeklinde konuştu.

Tokat Valisi Mustafa Taşkesen ise, “İlimizde ilk defa, Üniversitemizle yaptığımız protokol ile bu projeyi gerçekleştirdik. İyi ki de yapmışız. Önümüzdeki senelerde yapacağımız çalışmalarla daha çok öğrenci kitlesine hitap edeceğiz. Çocuklarımız belki tatil planlarından vazgeçtiler. Fedakârlık yaptılar fakat geleceğe dair burada öğrendikleri, onlara ışık tutacaktır.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından öğrencilere mezuniyet belgeleri verildi. Ardından yapılan kep atma töreni ile program sona erdi.

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 1,591 defa okundu.
YORUMLAR
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
Sizce Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, görevi bırakmalı mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam