Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

2014 Engelli memur sınavı ne zaman olacak?

2014 Engelli memur sınavı ne zaman olacak?
15 Ekim 2013 00:04
Yazdır
2014 Engelli memur sınavı ne zaman olacak?

Kısa bilgi

Engellilerin kamu kurumlarında istihdam edilmesinin belli bir sisteme oturtulması amacıyla 2011 yılında özel bir yönetmelik çıkarılmıştır. Bu yönetmeliğin adı Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları İle Yapılacak Merkezi Sınav Ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik'tir.

Bu Yönetmelik ile beraber engellilere yönelik kamuya giriş sınavı merkezi hale getirilmiştir. Bu sınavın ilk uygulaması 2012 yılında ÖMSS(Özürlü Memur Seçme Sınavı) adı altında ÖSYM Başkanlığı tarafından yapılmıştır.

Sınavın ismi artık farklı olacak

2012 yılında ÖMSS olarak yapılmıştı ve o günden bu yana da hemen hemen herkesin diline oturmuştu. Ancak, 2014 yılından itibaren bu sınav "EKPSS (Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı)" olarak yapılacaktır.

2012 puanları ne zamana kadar geçerli?

Yönetmeliğe göre, EKPSS puanları bir sonraki sınava kadar geçerlidir. Yani 2012 ÖMSS puanları, 2014 yılında yapılacak olan EKPSS sınavına kadar geçerlidir.

2014 sınav tarihi belli oldu

ÖSYM 2014 sınav takvimini yayınlayalı bir aydan fazla olmasına rağmen engelli adaylarımızdan bu yönde sorular almaya devam etmekteyiz.

2014 yılında engelli memur adayları için yapılacak olan EKPSS sınavı 31 Ağustos 2014 günü yapılacaktır. Sınav yine ÖSYM tarafından gerçekleştirilecektir. Başvuru tarihleri ise henüz belli değildir.

Kurumların engelli kadrolarını bildirim süresi sona eriyor

Yönetmeliğin 13. maddesi şu şekildedir: "Yerleştirme talebi Madde 13 - (1) Kamu kurum ve kuruluşları bir sonraki yıl için özürlü memur alımı yapacakları münhal kadrolarını; Başkanlığın resmi internet sitesindeki "DPB e-Uygulama" kısmının "Özürlü Personel İşlemleri " başlıklı bölümünde yer alan "ÖMSS veya Kura Sonucuna Göre Yerleştirme Yapılması Talep Edilen Kadrolara İlişkin Bilgi Formu"ndaki bilgi alanlarını tam ve eksiksiz olarak doldurmak suretiyle, ilgili yılın Ekim ayı sonuna kadar on-line olarak Başkanlığa gönderir."

Bu hükme göre, 2014 yılındaki, kılavuzda yer alacak kadroların, 2013 yılı Ekim ayı sonuna kadar bildirilmesi gerekiyor.

Kutay Seymen ARIKAN

kutay@memurlar.net

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. "www.memurlar.net" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haber 91,236 defa okundu. 26 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ARŞİV