1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Silahlı soygunlara karşı bakanlıktan zırhlı araç şartı

Para nakil araçlarında meydana gelen silahlı soygunlardan ders çıkarıldı. İçişleri Bakanlığı, valilere, “Kamu kurumları da dahil zırhlı aracı olmayan hiçbir kuruluşa para ve değerli eşya taşımak için izin vermeyin” talimatı gönderdi.
30 Ekim 2013 09:05
Yazdır
Silahlı soygunlara karşı bakanlıktan zırhlı araç şartı

İçişleri Bakanlığı, milyonlarca liralık silahlı soygunları engellemek için para ve değerli eşya nakillerine zırhlı araç şartı getirdi. Zırhlı aracı olmayan kuruluşa ve şirkete özel güvenlik izni ve görev belgesi verilmemesi kararı alındı.

İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Demirer 81 il valisine genelge gönderdi. Demirer, son zamanlarda bazı kamu kurum ve kuruluşlarının zırhlı araç olmaksızın nakil yapmak için özel güvenlik izni ve görev belgesi talebinde bulunduğuna dikkat çekerek şöyle dedi:

"Para ve değerli eşyaya yönelik saldırılar daha çok naklin yapıldığı esnada gerçekleşiyor. Dolayısıyla para ve değerli eşyanın silahlı özel güvenlik görevlileri nezaretinde zırhlı araçlarla taşınması önem arz ediyor."

CAYDIRICILIK VURGUSU

Valilerden zırhlı araç bulunması şartıyla gerekli izni vermelerini ve görev belgesi düzenlemelerini isteyen Demirer şunları söyledi: "Caydırıcılığın artırılması, nakil sırasında meydana gelebilecek saldırıların önlenmesi ve en az zararla savuşturulabilmesi amacıyla, para ve değerli eşya naklinin gerek özel güvenlik birimi gerekse özel güvenlik şirketleri marifetiyle yapılabilmesi için zırhlı araç bulunması şartını arayın." Demirer para nakillerinde ilgili kurum, kuruluş ya da özel güvenlik şirketinin adına kayıtlı ve ruhsatlandırılmış en az bir zırhlı aracın bulunması gerektiğine dikkat çekti.

Çalıştığı bankanın 4 milyon lirasını soydu

NAKiL ARACINA MERKEZi KiLiT

Genelge, araçların zırhlı olması, kapılarının takip merkezinden açılıp kapatılması, kamerayla izlenmesi, saldırı anında içeriye duman verilmesi, taşınan değerin sald-rı anında kendini imha etmesi gibi önleyici tedbirlerin nakil işlemini güvenli kıldığı belirtildi. Demirer, bu önlemlerin nakli gerçekleştiren kişilerin can güvenliklerinin sağlanmasında önemli rol oynadığını kaydetti.

İşte 10 milyon lirayı çalan güvenlik görevlisi

Libya'da 54 milyon dolarlık soygun

Libya resmi haber ajansı, Libya Merkez Bankası'na para taşıyan bir aracı durduran silahlı kişilerin 54 milyon dolar çaldığını duyurdu. Habere göre, silahlı 10 kişi para nakil aracını havalimanından Sirte kent merkezine girdiği sırada soydu. Araçta, 500 kilometre uzaklıktaki başkent Trablus'tan gelen nakit paranın olduğu kaydedildi.

Son olayda 4 milyon dolar çalındı

En son zırhlı para nakil aracı soygunu 4 Ekim 2013 günü İstanbul Fatih'te yaşandı. Bankalara para nakli yapan özel bir güvenlik şirketinin zırhlı aracı kendi güvenlik görevlisi tarafından soyulmuştu. Özel güvenlikçi K.Y. silahlı mesai arkadaşı M.G.'yi etkisiz hale getirip içinde 4 milyon dolar olan iki para çuvalını çalmıştı.

KAMİL ELİBOL

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 1,616 defa okundu.
YORUMLAR
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
Üniversiteye girişte yeni sistemi beğendiniz mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam