Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Aday memurken atılma zorlaştı

Aday memurken Uyarma cezası alanlar, artık memurluktan atılmayacak
15 Kasım 2013 17:23
Yazdır
Aday memurken atılma zorlaştı

Anayasa Mahkemesi, aday memurken uyarma, kınama gibi herhangi bir disiplin cezası alanların memurluktan atılmasını öngören hükmü iptal etti.

2011 yılında, 657 sayılı kanunda geniş çaplı düzenlemeler yapılmıştı. Bu düzenlemelerden birisi de, aday memurlara ilişkindi.

Yapılan düzenleme ile 657 sayılı Kanunun 57. maddesine şu hüküm eklenmiştir:

"Adaylık süresi içinde disiplin cezası almış olanların disiplin amirlerinin teklifi ve atamaya yetkili amirin onayı ile ilişikleri kesilir."

Sadece bu hükümden dolayı, 2011 yılından bu yana çok sayıda aday memurun, memurluk görevine son verildi.

İşte bu hüküm, Kırıkkale İdare Mahkemesine açılan bir dava dolaysıyla Anayasa Mahkemesine taşındı.

Anayasa Mahkemesi bu dosyayı 14 Kasım 2013 tarihi itibariyle görüştü. Yüksek Mahkeme, idareye herhangi bir süre tanımaksızın hükmün iptaline karar verdi.

KARAR NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Anayasa Mahkemesinin bahis konusu bu kararı, sadece mahkemenin bir basın açıklamasıdır. Bu karar, Resmi Gazetede yayımlandığı günden itibaren hüküm ifade edecektir.

DAVA AÇANLAR YARARLANIR?

Bu karardan, disiplin cezası aldığı için, aday memur iken memurluktan atıldıktan sonra dava açanlar ve davası devam edenler yararlanacaktır.

MAHKEME KARARILARI GERİYE YÜRÜMEMEKTEDİR

Anayasa Mahkemesi kararları geriye yürümemektedir. Yani 2011 yılından bu yana tesis edilen işlemler iptal olmamaktadır. Sadece dava açanlar ve davası devam edenler, bu karardan yararlanabilecektir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. "www.memurlar.net" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 6
Bu haber 52,500 defa okundu. 207 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Sizce, yeni kabinede en dikkat çeken ismi kim?
ARŞİV