1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Bedelli torba kanunla Meclis'ten geçecek

Hükümet, Demokratikleşme Paketi’nde yer alan düzenlemeleri ocak ayında bir torba kanunla Meclis’e getirecek. Torbada bedellinin de yer alması tartışılıyor
28 Kasım 2013 09:34
Yazdır
Bedelli torba kanunla Meclis'ten geçecek

HÜSEYİN ÖZAY

AKP Hükümeti, dershanelerin kapatılması, demokratikleşme paketi ve ekonomi düzenlemeleri için yol haritası belirledi. İlk olarak demokratikleşme düzenlemelerini içeren bir torba yasa tasarısı hazırlanacak. İkinci olarak dershanelerin kapatılması için yasal düzenleme hazırlanacak. Son olarak da, ekonomi alanındaki düzenlemeleri içeren bir başka paket söz konusu olacak. Devlet alacaklarına ödeme kolaylığı ve bedelli askerliğin ekonomi paketinde yer alıp almayacağı henüz netlik kazanmadı. Seçim barajının düşürülmesine yönelik çalışma da seçim sonrasına kaldı. İki ay önce açıklanan demokratikleşme paketinde yer alan birçok yasal düzenlemeler halen Meclis'e sunulmazken, Mart ayında yapılacak yerel seçimler nedeniyle pakette yer alan düzenlemelerin gecikmesi riski doğdu. Paketteki her bir düzenlemenin, yasa tasarısı olarak Meclis'e sunulması halinde, yasaların Meclis'te kabul edilmesi süreci riske girecek. Bu nedenle, demokratikleşme paketinde yer alan yasal düzenlemelerin yasa teklifi ve torba kanun olarak sunulması öngörülüyor. Ayrıca, dershanelerin kapatılması ve ekonomi alanındaki düzenlemeler için de aynı yöntemle torba yasa teklifi hazırlanması planlanıyor. TBMM Genel Kurulu'nda, Aralık ayı süresince 2014 yılı bütçe tasarısının görüşmeleri ele alınacak. Seçimler nedeniyle, bütçe görüşmelerinin sert geçeceği tahmin ediliyor. Bu nedenle AKP, bütçe görüşmelerini büyük önem veriyor. Ayrıca muhalefet partileri de, seçim propaganda startını bütçe konuşmaları ile verecek. Ocak ayında ise Meclis'te torba yasaların ele alınması öngörülüyor. Meclis'in Şubat'ın ilk yarısına kadar çalıştırılarak, demokratikleşme paketi, dershanelerin kapatılması ve ekonomik düzenlemelerle ilgili hazırlanacak üç ayrı torbayı görüşerek kabul etmesi öngörülüyor. Hükümet, demokratikleşme paketinde yer alan kamu çalışanlarının başörtüsü takması, "Andımız"ın kaldırılması ve azınlık vakıflarına mallarının iade edilmesi gibi yasal düzenleme istemeyen projeleri hayata geçirdi. Şimdi sırada, yasal düzenleme isteyen kalemler bulunuyor. Örneğin nefret suçları, yaşam tarzına müdahale, ayrımcılıkla mücadele komisyonu oluşturulması, siyasi partilere üyelik ve siyasi partilere devlet yardımı gibi düzenlemeler sırada bekliyor. Kamu kurumları düzenlemelerle ilgili ön çalışmaları tamamladı. Söz konusu düzenlemeler bir torba teklifte toplanarak TBMM'nin gündemine getirilecek. Torba teklifin 10 başlıktan oluşması bekleniyor.

DERSHANELER OCAK'TA

Dershanelerin kapatılmasına yönelik düzenlemenin Ocak'ta görüşülerek kabul edilmesi öngörülüyor. Bu düzenleme de ayrı bir torba yasada ele alınacak.

MÜJDE PAKETİ DE YOLDA

SEÇİMLER öncesinde ekonomi alanındaki düzenlemeler için de ayrı bir torba oluşturulması planlanıyor. Bu yönde hazırlanacak torbada, vergi, sosyal güvenlik gibi alanlarda aksayan yönlerle ilgili hükümler olacak. Devlet alacaklarına ödeme kolaylığı getirilmesi ve bedelli askerlik gibi konuların da bu pakette yer alıp almayacağı ise daha sonra yapılacak çalışmalarda netleşecek.

Bu haberi oylayabilirsiniz 1 1
Bu haber 15,580 defa okundu. 4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam