1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kariyer ilanlarda, branş sayıları olmalı mı?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı uzman yardımcılığı özelinde ortaya çıkan sorunu inceliyoruz.
15 Mayıs 2014 10:20
Yazdır
Kariyer ilanlarda, branş sayıları olmalı mı?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı uzman yardımcılığı giriş sınavını; Uluslararası İlişkiler, İktisat, İşletme, Kamu Yönetimi, Hukuk ve Maliye olmak üzere 6 alandan, Anadolu Üniversitesine yaptırmıştır. Sınav ilanında hangi bölüm mezunlarına kaç kadro ayrıldığı belirtilmemiştir. Her bir branşa kendi alanından yapılan giriş sınavında, genel olarak bir bölüm mezunu çok başarılı bulunmuş, diğer bölümler başarısız olmuştur. Kurum, her bir branş için kadro sayısı ilan etmediği içinde, sözlü sınava, yazılı sınavda en başarılı bölüm mezunları alınmıştır. Dolaysıyla açıklanan 120 kişilik kadro, genel olarak bir bölüm mezunları ile dolacaktır.

Burada bize göre önemli bir hata yapılmıştır.

Bakanlık, her bir branşa kaç kadro ayıracağını sınav ilanında belirtmemiş olmasına rağmen, adayları kendi branşlarında sınava tabi tutmuştur. Oysaki diğer kurum uygulamalarında adaylar, eğer branş sayıları belli değilse ortak bir sınava alınmış ve bu ortak sınavdan en yüksek puanı alanlar sözlü sınava alınmıştır. Eğer, kurum branş sınavı yapıyorsa, bu durum kurumun branşa göre planlama yaptığını gösterir.

Diğer taraftan uzman yardımcılığı yönetmeliğinde, sınav ilanında "Alanlara göre atama yapılacak kadroların sayılarının" yer alacağı belirtilmiş olmasına kurum, buradaki "alan" ibaresini Gümrük ve Ticaret olarak algılamaktadır. Oysaki yönetmeliğin tanımlar bölümünde "alan" ibaresinin tanımı yer almamaktadır. Buradaki alan, sınava başvuru hakkı verilen branşlar olarak da algılanabilir.

Tüm bunların ötesinde, ortaya çıkan durum, sınav sürecinin doğru bir şekilde yürütülemediğini göstermektedir.

Memurlar.net forumunda yazışan adaylar, idareye itirazlarını yapmış ve gelecek olumsuz cevap sonrasında dava açacaktır. Bu konuda açılacak ve sonuçlanacak bir dava, bundan sonraki tüm ilanlarda da yol gösterici olacaktır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 3
Bu haber 21,360 defa okundu. 1 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Sizce, kamuda liyakat var mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam