Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kredi kartları ve kredilerde yeni dönem

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Mustafa Koca, Ekonomi Koordinasyon Kurulunda (EKK) kredi kartlarında taksit sayıları ve kredilere yönelik alınan yeni kararlara ilişkin, "Hiç şüphesiz bu tedbirler kısa vadeli ve tüketimi hızlandırmayla ilgili. Bu ortamda bunlar gerekli." değerlendirmesinde bulundu.
22 Eylül 2016 13:25
Yazdır
Kredi kartları ve kredilerde yeni dönem

Koca, yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin iç piyasalardaki durağanlığı ortadan kaldırmak ve yeniden hareketlendirmek için daha önce ortaya koyduğu sıkılaştırma tedbirlerini gevşetme kararı aldığını anımsattı.

Bu kararların başında taksit sayılarının artırılması, borç yapılandırmalarında uzun vade ve konut kredilerinde yüzde 80'e varan oranlarda kredi imkanlarının geldiğini anlatan Koca, "Hiç şüphesiz bu tedbirler kısa vadeli ve tüketimi hızlandırmayla ilgili. Bu ortamda bunlar gerekli. Ancak bir de daha uzun vadeli düşünen bir hükümet aklının mütemadiyen gerçek boyutlu bir üretim düzenini planlaması lazım. Bu girdaplardan aniden kurtulmaya başladığımız zaman yeniden üretim kriziyle karşı karşıya kalmamalıyız. Rekabet edebilir ve özellikle katma değer üretebilir alanlarda varlık oluşturmak için şimdiden iyi projeksiyonlar yapmak zorundayız. Aksi halde yine sonuçlar zevksiz olur ve orta gelir tuzağından kurtulamadan alt gelir grubuna doğru düşebiliriz." ifadelerini kullandı.

Tüketim türü Eski (ay) Yeni (ay)
Kredi kartıyla genel tüketim 9 12
Telekomünikasyon, akaryakıt, gıda, yemek, hediye kart, hediye çeki Taksit yok Taksit yok
Elektrik-elektronik eşya, bilgisayar 9 6
Havayolları, seyahat acenteleri, taşımacılık, konaklama, sağlık ve sosyal hizmetler, kulüp ve derneklere ödemeler ile vergi ödemeleri 9 9
Kozmetik 9 Taksit yok
Kurumsal kart harcamaları 9 12
Tüketici kredilerinde vade sınırı 36 48
Konut kredilerinde kredi sınırı Yüzde 75 Yüzde 80

Belgin Yakışan

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 3 1
Bu haber 7,612 defa okundu. 1 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ARŞİV