Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

CHP'den sürpriz öneri: Organ mahkemesi kurulsun

Üç parti arasında görüşmeleri devam eden Anayasa değişikliği konusunda CHP'den sürpriz bir dizi öneri geldi. CHP; yasama, yürütme ve yargı organları arasında yaşanan uyuşmazlıkları gidermek için Anayasa Mahkemesi (AYM) bünyesinde faaliyet gösterecek "Organ Mahkemesi"nin kurulmasını istedi.
23 Eylül 2016 07:40
Yazdır
CHP'den sürpriz öneri: Organ mahkemesi kurulsun

AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak'tan oluşan üçlü komisyon, bugün saat 14.00'te toplanacak. Komisyon, daha önce üzerinde uzlaşmaya varılan ancak son kez liderlerin görüşüne sunulan değişiklikleri ve iki muhalefet partisinin sunduğu önerileri değerlendirecek. CHP'nin, AK Parti'ye sunduğu Anayasa değişikliği önerilerine HABERTÜRK ulaştı.

10 maddeden oluşması beklenen mini Anayasa paketinde CHP'nin yer almasını istediği değişiklikler şöyle:

OHAL'E DENETİM: CHP, Anayasa'da yapılacak değişiklikle OHAL ve KHK'ların yargı denetimine açılmasını istiyor. Uygulamaya giren KHK'ların 30 gün içinde TBMM'ye sunulmaması halinde yürürlükten kalkacağına ilişkin Anayasa'ya hüküm konulması talep ediliyor.

ORGAN MAHKEMESİ: En dikkat çekici talep yasama, yürütme ve yargı organları arasında yaşanan uyuşmazlıkları gidermek için "organ davası" uygulamasına geçilmesi. Erkler arasında ortaya çıkacak olası sorunları çözmek ve bu davalara bakmak için AYM bünyesinde "Organ Uyuşmazlıklarını İnceleme Mahkemesi"nin kurulması önerildi.

BARAJ YÜZDE 3: Yüzde 10'luk seçim barajının düşürülmesi de tapeler arasında. Anayasa'ya seçim barajlarının yüzde 3'ü aşamayacağına ilişkin hüküm konulması isteniyor.

AYM YETKİSİ: Meclis'te grubu bulunan bütün siyasi partilere ve sivil toplum kuruluşlarına, alanlarıyla ilgili Anayasa Mahkemesi'ne dava açma hakkının verilmesi talep edildi. Halen, AYM'ye yalnızca anamuhalefet partisi gidebiliyor.

Düzgün KARADAŞ

Habertürk
Bu haberi oylayabilirsiniz 3 2
Bu haber 1,747 defa okundu.
YORUMLAR
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ARŞİV