Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Enerjide siber güvenliğe 1,8 milyar dolar yatırım

Enerji şirketleri petrol ve doğalgaz sektörlerinin siber güvenliği için 2018'den itibaren her yıl 1 milyar 870 milyon dolar yatırım yapacak.
23 Eylül 2016 18:46
Yazdır
Enerjide siber güvenliğe 1,8 milyar dolar yatırım

Dünya Enerji Konseyinin yayımladığı "Dirençliliğe Giden Yol: Dirençli Enerji Altyapılarının Finansmanı" raporuna göre, son 40 yılda afet boyutundaki hava olaylarının dört kat artması, enerjide talep artışına neden oldu.

Rapora göre, enerji sektörü olumsuz hava şartları, enerji-su-gıda bağlantısı ve siber saldırılar gibi risklerin tehdidi altında bulunuyor ve bu riskler karşısında sektörün dirençli olabilmesi için akılcı çözümler üretmesi gerekiyor.

Enerji sektörünün tarımdan sonra suya en fazla ihtiyaç duyan sektör olduğunun belirtildiği raporda, enerji arzının yüzde 98'inin su varlığına bağlı olduğu ifade edildi.

Raporda, enerji şirketlerinin petrol ve doğalgaz sektörlerinin siber güvenliği için 2018'den itibaren her yıl 1 milyar 870 milyon dolar yatırım yapacağı kaydedildi.

Dünya Enerji Konseyi Genel Sekreteri Christoph Frei da rapora ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Teknoloji inovasyonu, sistem dizayn ve yönetimi, uluslararası ve tedarik zinciri işbirlikleri, izlenmesi gereken politikalar. Finansman konseptleri yeniden ele alınmalı. Gelecekte sektörü büyütecek ve dönüştürecek yatırımların sağlanması, bizi bekleyen en önemli görevlerden biri." ifadelerini kullandı.

Murat Temizer

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 944 defa okundu.
YORUMLAR
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ARŞİV