1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

218 FETÖ'cü elektronik kelepçe ile izleniyor

Adli kontrol şartıyla salınan 218 FETÖ'cü dahil 2 bin 902 kişi elektronik kelepçe ile izleniyor. Şüpheli, adli kontrolü ihlal ederse de sistem başkentteki merkeze sinyal yolluyor
01 Aralık 2016 07:05
Yazdır
218 FETÖ'cü elektronik kelepçe ile izleniyor

ERSAN ATAR

Adli kontrol şartıyla salınan 218 FETÖ'cü dahil 2 bin 902 kişi elektronik kelepçe ile izleniyor. Şüpheli, adli kontrolü ihlal ederse de sistem başkentteki merkeze sinyal yolluyor

Adalet Bakanlığı, mahkemelerin adli kontrol altında tutulmasına karar verdiği 218 FETÖ'cüyü, elektronik kelepçe ile izlemeye aldı. Şüpheli, belirlenen alanı terk ederse sistem Ankara'daki merkeze sinyal gönderiyor. SABAH, 2013'ten itibaren uygulanmaya başlanan elektronik izleme sisteminin yönetildiği merkezi görüntüledi. Şimdiye kadar 22 bin kişinin izlendiği merkezden halen bileğinde elektronik kelepçe olan 2 bin 902 kişi takip ediliyor. 24 saat süren izleme işlemini, 46 personel gerçekleştiriyor. Sistemin yönetiminden sorumlu olan Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, aralarında eski HSYK üyeleri Ahmet Hamsici, Mustafa Kemal Özçelik ve Kerim Tosun'un da bulunduğu 218 FETÖ şüphelisinin bu şekilde izlendiğini kaydetti. Yıldırım sistem hakkında da şu bilgileri verdi:

Mahkemeler, şartlı salıverilme sonrasında izlenmesinde yarar görülen şüphelilerle tutuklular hakkında; cezanın konutta infazı, belirli yerlere gitmeyi yasaklanma, belirli bir yerleşim bölgesini terk etmeme, mağdura yaklaşmama ve evde alkol kullanımının yasaklanması gibi yöntemler içeren "izleme" kararı alıyor. Bu kararlar, Adalet Bakanlığı'na bildiriliyor.

Bakanlık, izlenecek kişinin ayak bileğine, kol saati şeklinde elektronik kelepçe takıyor ve kendisine cep telefonu büyüklüğünde "el takip cihazı" veriyor.

Kişi, hakkındaki izleme kararını çiğnerse sistem Ankara'daki merkeze sinyal gönderiyor.

Sinyali alan personel, aynı zamanda konuşma özelliği de bulunan el takip cihazını arayarak izlenen kişiye, "Geri dönün" uyarısında bulunuyor. Kişi çağrıya uymazsa, bölgedeki polis veya jandarma ile şüphelinin konum bilgileri paylaşılıyor.

Sabah
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 4
Bu haber 7,515 defa okundu.
YORUMLAR
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam