1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Yanlış KPSS tercihi yapan, sonraki 3 tercihe katılamaz

Bilerek veya bilmeyerek yanlış tercihte bulunan bir aday, 2017 ve 2018 yıllarındaki merkezi tercih işlemlerine katılamaz
22 Aralık 2016 21:00
Yazdır
Yanlış KPSS tercihi yapan, sonraki 3 tercihe katılamaz

KILAVUZDA KADRO SAYISI SINIRLI

2016/2 KPSS tercih kılavuzundaki kadro sayısı oldukça sınırlı.

90 üstü aday alan yüzlerce aday, kendi branşlarında kadro açılmadığı için üzgün...

KADROYU YAKACAĞIM TEHDİTLERİ MÜMKÜN MÜ?

Ancak, bazı yüksek puan alan adayların, nitelikleri tutmasa dahi tercihte bulunacağı söylenmektedir.

ÖSYM tercihler sırasında sadece öğrenim düzeyi, cinsiyet, mezun olunan program/alan bazında kontrol yapmaktadır. Örneğin lise düzeyindeki bir adayın lisans düzeyindeki bir kadroyu, erkek olmak şartı aranan kadroyu bir bayanın veya mühendislik mezunu olma şartı aranan kadroyu bir öğretmenlik mezununun tercih etmesi mümkün değildir. ÖSYM sistemi buna izin vermemektedir.

Ancak kadrolar arasında ingilizce, ehliyet, sertifika, bonservis gibi belge şartları da bulunmakta olup, bu şartların kontrolü yapılamamaktadır.

Bu çerçevede, örneğin İngilizce bilmeyen bir adayın, bu şartı isteyen bir kadroyu tercih etmesi halinde, puanı tutuyorsa yerleşmesi mümkündür. Ancak, ÖSYM'nin yaptığı sadece bir yerleştirmedir. Atamayı kurum yapacaktır. Atama sırasında, kılavuzun nitelikler bölümünde yer alan belgeler istenecektir. Yerleşen bu aday, belgeyi sunamayacağı için ataması yapılmayacaktır.

YERLEŞEN VE ATAMASI YAPILMAYAN ADAY BİR DAHA MERKEZİ YERLEŞTİRMEYE KATILAMAZ

KPSS Yönetmeliğinin Ek 2. Maddesi şu şekildedir:

"Bu Yönetmelik hükümleri çerçevesinde yapılan merkezi yerleştirme sonucu B grubuna ait herhangi bir kadro veya pozisyona yerleştirilen adaylar, daha sonraki personel alımları için yerleştirmelerine esas alınan puanla başvuruda bulunamazlar."

Bu maddeye göre, ÖSYM tarafından bir kadroya yerleştirilen adayın, ataması yapılsın veya yapılmasın, sonraki merkezi alımlara katılması mümkün değildir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 17 44
Bu haber 167,865 defa okundu. 22 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Sizce Milli Eğitim Bakanı değişmeli mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam