1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Özür durumu ve Norm atamasıyla ilgili iki soru ve cevap

Bugünlerde bir çok İlde öğretmenlerin norm fazlası atamaları yapılmaktadır. Özür durumu ve Norm atamasıyla ilgili 2 soruyu cevaplıyoruz.
03 Ocak 2017 17:32
Yazdır
Özür durumu ve Norm atamasıyla ilgili iki soru ve cevap

Bugünlerde bir çok İlde öğretmenlerin norm fazlası atamaları yapılmaktadır. Aynı zamanda Ocak ayı mazeret tayinlerine ilişkin süreç de bakanlıkça başlatılmıştır. Tıklayınız.

Bugünlerde öğretmenlerden en çok gelen iki soruyu ele almak istiyoruz:

Soru 1: Adaylığı kaldırılmış kadrolu öğretmenim. Birkaç ay önce görev yerimi isteğimle değiştirdim. Mazerete bağlı atamalarda eş durumuna başvurabilmem için bir yılın geçmesini beklemek zorunda mıyım?

Cevap 1: Kadrolu öğretmenler de Mazerete bağlı atamalarda başvuru yapabilmek için süre şartı bulunmamaktadır.

Bir yıllık şart ilk atama ya da herhangi bir nedenle öğretmenliğe yeni/yeniden başlayanlara vardır.

Örneğin:

- Daha önce öğretmenlik yapmıştınız ve ayrıldınız yeniden başladınız bu durumda atandığınız yerde bir yıl çalışma şartı var.

- Aynı şekilde ilk atama yoluyla atandınız bu durumda da bir yıl şartı vardır.

- Kadrolu öğretmensiniz iller arası atamada Ekim 2016'da yer değiştirdiniz ve sonra evlendiniz. Eşinizin yanına gitmek için bir yıl beklemenize gerek yok.

Soru 2: Norm fazlası atamalarında bir tercih yaptım ve atandım. Haziran 2017'de il içi tayin isteyebilir miyim?

Cevap 2: Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Madde-52, 4.fıkra

"(4) Görev yerleri eğitim kurumunun kapanması, norm kadro değişikliği, hizmetin gereği ve benzeri çeşitli nedenlerle istekleri doğrultusunda veya resen değiştirilen öğretmenlerin bulundukları eğitim kurumunda veya ilde çalışılması gereken sürenin hesabında, daha önceki eğitim kurumlarında veya ilde geçen hizmet süreleri birlikte değerlendirilir."

Eğer norm fazlası ya da soruşturma gereği görev yeriniz değişti ise il içi tayin istemek için 3 yıl beklemenize gerek yok. Ayrıldığınız okul ile şu anda bulunduğunuz okuldaki sürenizin toplamı 3 yılı buluyorsa il içi yer değiştirme isteyebileceksiniz.

Fakat yönetmelik madde-50, fıkra 2:

"(2) Sağlık durumu hariç olmak üzere, haklarında yapılan adli ve idari soruşturma sonucunda görev yerleri; il dışına değiştirilenler daha önce görev yaptıkları il'e, il içinde değiştirilenler daha önce görev yaptıkları ilçeye, ilçe içinde değiştirilenler ise daha önce görev yaptıkları eğitim kurumuna aradan üç yıl geçmeden atanma isteğinde bulunamaz."

Hükmü var. Yani soruşturma gereği yeriniz değişti ise bu maddeye tabi olursunuz. Soruşturmada teklif aynı ilçe içinde görev yeriniz değişsin şeklinde ise eski okulunuza, il içinde (ilçe dışına) değişsin ise aynı ilçeye 3 yıl tayin isteyemezsiniz. Diğer kurumlara isteyebilirsiniz. Sağlık özründe bu şart da yok.

Maksut BALMUK

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 4 10
Bu haber 65,363 defa okundu. 10 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam