1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Çalışma Bakanı'na yarı zamanlı çalışma yönetmeliğini sorduk

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Mehmet Müezzinoğlu, memurlar.net'in de aralarında bulunduğu bir grup gazeteciyle Hızlı Tren'le Konya'ya gitti. Bakan Müezzinoğlu Tren'de gazetecilerin sorularını yanıtladı.
07 Ocak 2017 10:18
Yazdır
Çalışma Bakanı'na yarı zamanlı çalışma yönetmeliğini sorduk

Edip Üzen/Memurlar.net

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Mehmet Müezzinoğlu, memurlar.net'in de aralarında bulunduğu bir grup gazeteciyle Hızlı Tren'le Konya'ya gitti. Bakan Müezzinoğlu Tren'de gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Müezzinoğlu'na sorduğumuz sorular ve cevapları

Memur anneler için yarı zamanlı çalışma yönetmeliği henüz çıkmadı. Bu konudaki çalışmalar ne aşamada?

Memur annelerin yarı zamanlı çalışma kararı Bakanlar Kurulu'ndan çıktı. Başbakanlık'a gönderdik. Yönetmelik bu ay içinde çıkacak.

Memurlara performans düzenlemesi için 657'ye madde eklenmişti. Anayasa Mahkemesi bu haftaki kararında, maddeyi iptal etmedi. Memura performans uygulanacak mı?

Kamu çalışma reformunu bu ülkenin yapması gerekiyor. Bütününde kamu çalışanı reformu tamamlanırsa, millet adına yapılabilecek en büyük reform bu olacak. Bu yıl paydaşlarımızla çalışacağız. Bütün olarak bunu tamamen yapmak en iyisi.

Yarı zamanlı, hizmet alımı, taşeronlar, 4A, B, C hepsini kapsayacak şekilde kamu çalışanı reformunda, terfi nasıl olacak şeffaflık güçlü bir sistem üzerinden gitmek önemli. Güvenceyi tek başına aldığımızda da olmaz. Güvence artı ne olmalı. Terfi nasıl olmalı. Memuru bugün aldık 30 yıl sonra da bizim memurumuz, kendisini geliştirmesi, alanındaki gelişmeleri takip etmesi gerekiyor. Milletimiz kendi alanlarındaki gelişmeleri dünya ile yarışacak şekilde takip edebilmeli. 5 yıllık olabilir, ya da belli dilimlerle kendisini değerlendirir, buna da güvence konulur olur. Ama tek madde memuriyete gireyim, güvencem olsun olmaz.

İhraçlarda uygulama birliği yok deniyor. Örneğin bir kamu kurumu, çocuğu okulda okuyanı ihraç ederken başka bir kamu kurumu, bunu kriter olarak uygulamıyor. Bu konuda bir uygulama birliği sağlanacak mı?

İhraçlarda bir uygulama birliği var. Bütün bakanlıklardaki komisyonlar da aynı kriterler kullanılıyor. Fakat komisyonların gri alanlarında esneklik oluyor. Ama bu esnekliklerde minimum seviyede.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 182 24
Bu haber 177,262 defa okundu. 53 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam