1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

İlk işe giriş tarihine göre yaş hesaplaması, memurlar için yapılır mı?

1999'dan önce hizmeti olanların ne zaman emekli olacağı hesaplanırken, ilk işe giriş tarihine göre yaş grubu belirlemesi yapılmaz. İlk işe giriş tarihine göre yaş belirlemesi sadece işçi ve esnaflarda olur.
06 Şubat 2017 00:01
Yazdır
İlk işe giriş tarihine göre yaş hesaplaması, memurlar için yapılır mı?

SORU: merhaba; ben 30.05.1968 doğumluyum.
01.07.1985 01.11.1985 tarihleri arasında 18 yaş altı 4 ay tam sigorta olarak tarım kredi kooperatifinde;
01.07.1986 28.11.1988 tarihleri arasında 18 yaş üstü 2 yıl 4 ay tam sigorta olarak yağlı tohumlar kooperatifinde;
550 gün (1 yıl 6 ay ) 30.11.1988-30.05.1990 tarihleri arasında askerlik ödemesi yapıldı

15.10.1991 yılında tekirdağ il jandarma komutanlığında sivil memur olarak göreve başladım ve halen devam etmekteyim. Ne zaman emekli olurum.

İlk işe giriş tarihime göre hesaplarsak 49 yaş 30.05.2017 çıkıyor, fakat genel komutanlık memur emeklilik pirim hesabına göre şube emeklilik yaşımı 50 yaş 30.05.2018 hesapladı. Bunun tam doğrusunu nasıl hesaplayacağım, bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.

CEVAP:

Memurlar, yaş + hizmet olarak şartları taşıdıklarında emekli olabilirler.

Erkek memurlar 8 Eylül 1999 tarihinden önce göreve başlamışlarsa 25 yıl + 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu Geçici Madde 205 hükmündeki kademeli yaş grubunu tamamladıklarında emekli olabilirler.

Memurların 23 Mayıs 2002 tarihindeki hizmetleri ne kadarsa o hizmet süresine göre yaş grubunun tespiti yapılır, ilk işe giriş tarihine göre yapılmaz. İlk işe giriş tarihine göre yaş gruplarının tespiti sadece bağlı oldukları kanunların farklılığından dolayı işçi ve esnaf için yapılmakta, memurlar için yapılmamaktadır. Bu konuda değerlendirmelerimiz sitemizde mevcuttur.

18 yaşının altında prim ödemek suretiyle geçen süreler memur için 23 Mayıs 2002 tarihindeki hizmet süresine dahil edilir. 23 Mayıs 2002 tarihinden önce geçmiş, borçlanılmış askerlik süreleri de hizmet süresine dahil edilir.

Bu bağlamda:

5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu Geçici Madde 205 hükmüne göre 50 yaş grubunuz olur. 50 yaşınızı tamamladığınızda emekli olabileceğinizi değerlendirmekteyiz.

Memurlar yaş gruplarını hesaplamak için http://www.memurlar.net/hesaplama/emekli-yas/ adresimizi ziyaret edebilirler.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 21 10
Bu haber 97,264 defa okundu.
YORUMLAR
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
Sizce, kamuda liyakat var mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam