1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

YÖKDİL, öğretim üyesi atamalarında da geçerli mi?

Yükseköğretim Kurulu, YÖKDİL sınavının öğretim üyesi kadrolarına yapılacak atamalarda ek koşul olarak istenilen dil şartında da geçerli olduğuna karar verdi.
18 Nisan 2017 00:02
Yazdır
YÖKDİL, öğretim üyesi atamalarında da geçerli mi?

Hatırlanacağı üzere, YÖKDİL sınavının;

-Öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına başvurularda (Araştırma Görevlisi, Öğretim Görevlisi, Okutman, Uzman, Çevirici)

-Yüksek lisans ve doktora öğrencisi olmak için üniversitelere yapılan başvurularda,

-Doçentlik sınavına başvurularda,

-Yabancı dille eğitim yapılan üniversitelerde aranan dil kriterlerinde,

geçerli olduğuna karar verildiğini 07 Şubat 2017 tarihli haberimizde ifade etmiştik.

Ancak, bu kararda tam ifade edilmediği için üniversitelerin 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 23., 25 ve 26 ncı maddeleri uyarınca atama yaptığı öğretim üyesi kadrolarında ek koşul olarak aradığı yabancı dil puanı şartında YÖKDİL'in geçerli olup olmadığı hususunda tereddüt oluşmuştu.

Bundan dolayı, Yükseköğretim Kurulu 05 Nisan 2017 tarihli toplantısında aldığı kararla yükseköğretim kurumlarınca Profesör, Doçent ve Yardımcı Doçent kadrolarına atama yapılabilmesi için ek koşul olarak aranılan yabancı dil puanı şartında YÖKDİL'in de YDS gibi geçerli olduğuna karar verdi.

İŞTE YÖK YAZISI :

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 16 4
Bu haber 32,485 defa okundu. 16 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam