1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Memurlar, BES fonlarının dağılımını değiştirebilir mi?

Memurların, zorunlu olarak dahil edildikleri BES fon yapısını değiştirebilmeleri mümkün.
06 Mayıs 2017 00:02
Yazdır
Memurlar, BES fonlarının dağılımını değiştirebilir mi?

Tüm kamu görevlilerinin, zorunlu olarak dahil edildikleri BES fon yapısını değiştirebilmeleri mümkün.

Çalışanları katılımlarının büyük bir kısmı şuan için başlangıç fonlarına yönlendirildi.

Bireysel Emeklik Sistemi hakkında Yönetmelik'in 22/İ bendi şu şekildedir:

"(3) Çalışan cayma süresinin tamamlanmasını müteakip başlangıç fonundan veya standart fondan ayrılma talebinde bulunabilir. Bu çalışanlara 10 uncu madde hükümleri çerçevesinde sonucu bağlayıcı olmamak kaydıyla, risk profil anketi sunulur, katkı payı ve birikim çalışanın tercihi doğrultusunda yatırıma yönlendirilir. Müsteşarlık, risk profil anketinin asgari içeriğini, sunulma sıklığını ve zamanını belirler.
(4) Fon dağılım değişikliği hakkı çalışana aittir, ancak tercih etmeleri halinde bu hak portföy yönetim şirketine devredilebilir. Söz konusu talep portföy yönetim şirketine iletilmek üzere şirkete yapılır."

Bu düzenlemelere göre,

- Standart veya başlangıç fonunu değiştirmek isteyenlere, BES şirketinin bir risk profil anketi sunması gerekiyor. bu risk profil anketinde, seçilebilecek her bir fonun son dönemdeki getirileri yer alır.

- Bir çalışanın, yönetmeliğin 10. maddesi gereğince yılda 6 defa fon değişikliği yapması mümkündür.

Fon değişimleri, çalışanlara verilecek kullanıcı adı ve şifre sonrasında, BES şirketinin internet sitesi üzerinden yapılabilecektir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 53 5
Bu haber 49,215 defa okundu. 15 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Görevden alınacağı iddia edilen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, sizce başarılı mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam