1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Gümrük Bakanlığının mülakat açıklaması ne kadar doğru

Güvenlik soruşturması, personel alımına başvuran tüm adaylara değil, atanmaya hak kazanan adaylara yapılır.
18 Mayıs 2017 09:10
Yazdır
Gümrük Bakanlığının mülakat açıklaması ne kadar doğru

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada, personel alım sonuçlarının açıklanamamasına ilişkin olarak, güvenlik soruşturmasını gerekçe göstermişti. Tıklayınız.

Bakanlığın açıklamasında yer aldığı üzere, 657 sayılı Kanununda yapılan değişiklikle, Devlet memurluğuna alınma şartları arasına "Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak." hükmü eklenmiştir.

Ancak hali hazırdaki tüm diğer kamu kurumu uygulamalarda, güvenlik soruşturması şartı sadece atama işlemleri aranmaktadır. Personel alımına başvuran tüm adaylara güvenlik soruşturması yapmak gibi bir uygulama bulunmamaktadır. Güvenlik soruşturması mülakatı geçen ve ataması yapılacak olan adaylara yapılmaktadır.

Örneğin, MEB, 20 bin sözleşmeli öğretmen alımında mülakatları 13 Mayıs 2017'de tamamladı, sonuçları da 4 gün sonra 17 Mayıs'ta açıkladı. Öğretmenlerin güvenlik soruşturmaları da atamalar sırasında yaptırılacaktır..

Dolaysıyla, Gümrük Bakanlığı, açıklamasında ifade ettiği üzere, gerçekten de personel alımına başvuran tüm adaylara güvenlik soruşturması yapıyorsa,

1- Emniyet ve Milli İstihbarat Teşkilatını gereksiz yere meşgul etmekte,

2- Boş yere 4,5 aydır tüm adayları bekletmekte, mükerrer başvurulara yol açarak, iş bekleyen adayların kamuya girmesine engel olmaktadır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 6 105
Bu haber 31,574 defa okundu. 17 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Sizce Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, görevi bırakmalı mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam