1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Güvenlik soruşturması, naklen alımları da kapsar mı?

Devlet Personel Başkanlığı, güvenlik soruşturmasının naklen atamalar ile kurum içi unvan değişikliği suretiyle yapılacak atamaları kapsamadığını belirtti.
19 Haziran 2017 00:04
Yazdır
Güvenlik soruşturması, naklen alımları da kapsar mı?

Devlet Personel Başkanlığı güvenlik soruşturmalarının neleri kapsadığına dair önemli bir görüş verdi.

Başkanlıktan verilen görüşte, 657 sayılı Kanunun 48. maddesinin A bendine eklenen hükmün, naklen atamalar ile kurum içi unvan değişikliği suretiyle yapılacak atamaları kapsamadığı belirtildi.

Devlet Personel başkanlığı ayrıca, kamu kurumlarının gerekli görülen hallerde güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının yenilenmesinin mümkün olduğuna dikkat çekerek, akademik personel alımlarına ilişkin olarak " ayrıca daha önce Devlet memuru veya akademik personel olarak görev yapmakta iken istifa edenlerden Üniversitenizde akademik unvanlı kadrolara atanmak isteyenler hakkında güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmasının mümkün olduğu düşünülmektedir." dedi.

İŞTE BAŞKANLIĞIN GÖRÜŞ YAZISI

"Bu itibarla, 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin birinci fıkrasının (A) bendine sekizinci alt bent olarak eklenen güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak şartının naklen atamalar ile kurum içi unvan değişikliği suretiyle yapılacak atamaları kapsamadığı değerlendirilmekte olup, diğer kurumlardan naklen atama yoluyla Üniversitenize geçecek personel ile Üniversitenizde kurum içinde unvan değişikliği suretiyle ataması yapılacak personel hakkında güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmasının zorunluluk arz etmediği, ancak Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliğinin 10 uncu maddesi kapsamında gerekli görülen hallerde güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının yenilenmesinin mümkün olduğu, ayrıca daha önce Devlet memuru veya akademik personel olarak görev yapmakta iken istifa edenlerden Üniversitenizde akademik unvanlı kadrolara atanmak isteyenler hakkında güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmasının mümkün olduğu düşünülmektedir."

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 7 0
Bu haber 44,477 defa okundu. 3 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam