Memurlar.Net

Yazdırma Seçenekleri : Renkli Yazdır Siyah Beyaz Yazdır Resimleri Gizle
http://www.memurlar.net/haber/675473/zabita-memuru-aliminda-yas-sarti-degisti-mi.html
Yazdırılma Tarihi : 22 Ekim 2017 Pazar 09:34

Zabıta memuru alımında yaş şartı değişti mi?

2017/1 KPSS kadrolarında yer alan şartlara göre, zabıta memuru alımında yaş şartı değişmiştir. Ancak bu değişiklik; DPB'nin hatasından mı yoksa Danıştay kararından mı kaynaklanıyor, belli değildir.

Haber Tarihi : 19 Haziran 2017 10:02
Zabıta memuru alımında yaş şartı değişti mi?

2017/1 KPSS tercih kılavuzunda yer alacak kadrolar, geçtiğimiz hafta açıklandı.

Açıklanan kadro şartlarına göre, zabıta memuru alımına yeniden yaş şartı gelmiş görünmektedir.

Zabıta memurluğuna giriş şartları, Belediye Zabıta Yönetmeliğinde düzenlenmiştir. Bu yönetmeliğin 13. maddesinde yer alan "Sınavın yapıldığı tarihte 25 yaşını doldurmamış olmak," şartı, Danıştay Onikinci Dairesinin 6/4/2011 tarihli ve 2008/5911 Esas - 2011/1567 Karar sayılı kararı ile iptal edilmişti.

İptal düzenlemesi, Başbakanlık Mevzuat Genel Müdürlüğünün web sitesinde halen yer almaktadır. Tıklayınız.

Bu iptalden dolayı, 2016/2 KPSS alımlarında, zabıta memuru alınırken yaş şartı öngörülmemiştir. Tıklayınız.

Ancak, 2017/1 KPSS kadrolarında yer alan şartlara göre, tüm zabıta memuru alımlarında "6199:Yerleştirme işlemlerinin ilk günü itibariyle 30 yaşını doldurmamış olmak" şartı yer almıştır.

Bu kadro koşuluna göre; ya Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Danıştay 12. Dairesinin 2011 tarihli kararını bozmuş ya da Devlet Personel Başkanlığı, Danıştay'ın 2011 tarihli eski kararını gözden kaçırmıştır. Bu konuda kafa karışıklığını giderecek bir açıklama yapılması yerinde olacaktır.