1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Rüşvet aldığı iddiasıile hapis cezası alan savcının cezası ertelendi

13 Haziran 2007 12:29
Yazdır

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, eski Marmaris Cumhuriyet Savcısı Şenol Önal hakkındaki ?görevi kötüye kullanma? suçundan 16 ay 20 gün hapis cezası verilmesi ve cezanın paraya çevrilerek ertelenmesi kararını onadı.

Önal, Marmaris'te görev yaptığı dönemde çeşitli soruşturmaların sanıklarından rüşvet aldığı iddiasıyla 9 ayrı eylemden Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nde yargılanmıştı.

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, Önal'ın üzerine atılı suçlamalardan üçünün, ilişki içinde olduğu kişilerle herhangi bir anlaşması olduğu yolunda kesin delil elde edilemediğinden dolayı ?rüşvet alma? değil, ?görevi kötüye kullanma? kapsamında olduğuna karar verdi.

Daire, Önal'ı yürürlükten kalkan 765 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun ?görevi kötüye kullanma? suçunu düzenleyen 240. maddesi uyarınca toplam 16 ay 20 gün hapis 793 YTL adli para ve 5 ay 12 gün memuriyetten men cezasına çarptırdı ve Önal'ın sosyal konumu ve bir daha suç işlemeyeceği yönündeki kanaat uyarınca cezaları erteledi.

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Önal'ın temyiz istemini sonuçlandırdı.

Kurul, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının da tebliğnamesindeki talep doğrultusunda, Yargıtay 5. Ceza Dairesinin kararını onadı.

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 4,058 defa okundu. 1 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam