Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü
Anasayfa \ Özel Konular \ Emeklilik

Emeklilik

 
09:18
18 Şubat 2015
30 yılını dolduran memur, re'sen emekli edilebilir mi?Kamu kurumları lüzum görmeleri durumunda 30 yılını doldurmuş memurlar emekli edebilir mi?
 
 
12:25
16 Şubat 2015
Kurum, yürüyemeyecek duruma gelen memuru emekli edebilir mi?Göreve başladıktan 20 yıl sonra trafik kazası geçirerek yürüyemeyen biri kendi isteği olmadan kurumu tarafından emekliye zorlanabilir mi?
 
 
11:03
03 Şubat 2015
Emekli maaşında ek göstergenin önemiEmekli maaşında en önemli faktör ek göstergedir.
 
 
15:33
22 Ocak 2015
Hangi kamu personeli istediği zaman emekli olamaz?Hangi kamu personeli istediği zaman emekli olamaz?
 
 
00:10
21 Ocak 2015
Askerlik borçlanmasında soru ve cevaplarAskerlik borçlanmasında en çok sorulan 5 soru ve 5 cevap
 
 
10:43
19 Ocak 2015
30 yıldan fazla süreler için emekli ikramiyesi soruları ve cevaplarDevlet Memurları emekli olduklarında emekli ikramiyelerini kaç yıl üzerinden alabileceklerdir?
 
 
00:15
19 Ocak 2015
Memurluk öncesindeki BağKur'lu süreler, emekli ikramiyesinde değerlendirilir mi?1994 yılında atandığı memurluk öncesinde, 5 yıl sigorta ve 2 yıl Bağ-Kur'lu hizmeti olanın, bu süreleri emekli ikramiyesinde değerlendirilir mi?
 
 
00:07
07 Ocak 2015
Hizmet birleştirmesi, 2008 öncesi ve sonrasına göre değişirDevlet memurlarının hizmet birleştirmesi, 2008 öncesinde hizmetinin olup olmadığına göre değişmektedir.
 
 
00:05
06 Ocak 2015
Emekli memur, özelde çalışırsa, hizmet birleştirmesi yapamazDevlet memurluğundan emekli olan birisi, özel sektörde işçi olarak çalışmaya başlarsa, hizmet birleştirmesi yaparak emekli maaşı veya ikramiyesini artırabilir mi?
 
 
00:05
30 Aralık 2014
Her bir yıl için ne kadarlık bir ikramiye farkı çıkar?Anayasa Mahkemesi kararı sonrasında, her bir yıl için ne kadar ikramiye farkı oluşur?
 
 
10:50
15 Aralık 2014
Emekli olacaklar, 6 ay içindeki katsayı artışından yararlanır mı?Her emeklinin, 6 ay içinde, katsayılarda meydana gelen artıştan yararlanacağı yönündeki değerlendirmeler doğru değildir.
 
 
08:39
15 Aralık 2014
Emekli olmak için Ocak ayını beklemeye gerek yokHafta sonunda yayımlanan, Başvuruyu yılbaşında yap fazla maaş ve tazminatı kap!, başlıklı haber doğru değildir.
 
 
12:12
17 Ekim 2014
Askerliği kısmi borçlanmada, işçi ile memur arasında fark var mı?
 
 
00:05
14 Ekim 2014
Emekli olan, ancak 3 halde yeniden kamuya alınabilirDanıştay Onikinci Dairesinin 5335 sayılı Kanunun 30. maddesine dair kararını yayımlıyoruz.
 
 
17:45
01 Ekim 2014
Borçlanılan işçilik süreleri, emekli maaşını artırır mı?Memurlar daha önce işçilikte geçen sürelerini, borçlanarak, emekliliklerine saydırabilmektedir.
 
 
00:02
16 Eylül 2014
Emekli olan memur, neden ilk aylığını 15 günlük alır?Bu yazıda, Devlet memurlarının emekli aylıkları nasıl ödenmektedir? sorunu detaylı olarak açıklayacağız.
 
 
00:12
28 Ağustos 2014
Memur, 25 yılını doldurunca ikramiye alır mı?Memur, 25 yılını doldursa dahi, emekli aylığı bağlanmadığı sürece emeklilik ikramiyesini alamıyor.
 
 
15:34
22 Temmuz 2014
5510'a göre dul ve yetim aylıkları daha düşük çıktı5510 sayılı Kanuna göre en az 5 yıl hizmeti olanların dul ve yetimlerine aylık bağlanmaktadır. Ancak bağlanan bu aylıklar, 5434'e göre daha düşüktür. Bunun nedenlerini açıklıyoruz
 
 
13:00
18 Temmuz 2014
Belediye Başkanlarının emekli maaşı ne kadar?5434 ve 5510' a göre belediye başkanlarının emeklilik haklarını inceliyoruz.
 
 
10:20
15 Temmuz 2014
İstifa edecek TSK Personelinin soruları ve cevaplarTürk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan ve zorunlu hizmet süresini tamamladıktan sonra istifa edecek bir personelin soruları ve memurlar.net editörünün verdiği cevaplar...
 
 
12:05
12 Haziran 2014
Emeklilik süresini doldurup da istifa eden ikramiye alır mı?TSK'da 28 yıl görev yapıp istifa ettikten sonra özel sektöre geçen kişi emekli olacağı zaman, TSK'daki hizmet süresi için ikramiye alır mı?
 
 
10:00
12 Haziran 2014
Malulen emekli olan, normale göre hak kaybına uğrar mı?Emekli olacağı tarihten önce malulen emekli olan bir hak kaybına uğrar mı?
 
 
10:36
11 Haziran 2014
Emekli bir kişi, okutman olabilir mi?Bağkur'dan normal emekli olan biri üniversitede Okutman kadrosunda çalışabilir mi?
 
 
12:59
13 Mayıs 2014
10 yılını dolduran memur, isteğe bağlı emekli olabilir mi?8,5 yıllık fiili hizmeti ve 3 yıllık aylıksız izni bulunan öğretim görevlisi, 10 yıl hizmetine dayanarak isteğe bağlı emekliliğe geçebilir mi?
 
 
14:10
02 Mayıs 2014
Emekli olduktan sonra, ek gösterge değişikliği olursa..Emekli olduktan sonra, ek gösterge değişikliği olursa emekli aylığı alan kişiye de uygulanır mı?
 
 
00:05
25 Nisan 2014
Görevi yapamaz raporu alan, zorla emekli edilir mi?Koruma ve güvenlik görevini yapamayacağı yönünde heyet raporu alan bir memur, zorla emekli edilebilir mi?
 
 
13:22
24 Nisan 2014
Fiili hizmet zammı, derece kademeye eklenir mi?Filli hizmet zammı emeklilik derece ve kademesine eklenir mi?
 
 
10:05
24 Nisan 2014
Emekli, bir üst öğrenimi bitirirse maaşı artar mı?Lise mezunu olarak emekli olan bir kişi, daha yüksek okul mezunu olursa, intibakı yapılır mı?
 
 
15:34
06 Mart 2014
Emeklilikte sadece polis ve askerin aylığı düşmüyor
 
 
00:05
16 Şubat 2014
Yaşı beklemek için istifa edenler, emekli ikramiyesi alır mı?Şuanda istifa edip sigortalı olarak çalışması durumunda emekli ikramiyesi alabilecek midir?
 
 
00:03
11 Şubat 2014
Kız yetim aylığında bilinmesi gerekenlerBir ziyaretçimizin sorusu özelinde yetim aylığına dair soruyu cevaplıyoruz
 
 
11:00
24 Ocak 2014
Doçent doktor nasıl emekli olur?657'e tabi doktor olmakla birlikte doçent unvanına haiz olanın emekliliğe hak kazanımı nasıl olur?
 
 
10:40
22 Ocak 2014
AYM kararı ve emeklilikte yaşa takılanlarAnayasa Mahkemesinin 5434 sayılı Kanunun geçici 206. maddesindeki bir ibareyi iptal etmesi yanlış yorumlanmaktadır.
 
 
00:05
03 Ocak 2014
Yetim aylığı anneye devreder mi?Yetim maaşı alan çocuk 18 yaşını doldurmuşsa ve okumuyorsa maaşı annesine devredilir mi?
 
 
12:06
29 Ağustos 2013
Ayın 15'inde emekli olan memur, o ayki görev maaşını alır mı?
 
 
01:00
07 Ağustos 2013
Kadroya geçecek olan sözleşmelinin emekliliğiKadroya geçecek olan sözleşmelilerin emekliliğine ilişkin açıklama
 
 
10:18
19 Temmuz 2013
65 yaş emekliliğinde 4 soru, 4 cevapYaş Haddinden emekli olmak avantaj sağlar mı?
 
 
11:33
18 Haziran 2013
Memurlar, emeklilik için neden 65 yaşını bekler?Devlet memurları niçin 65 yaşlarını dolduracakları tarihe kadar görev yapmayı tercih etmektedirler.
 
 
15:49
07 Haziran 2013
İşçilik süreleri, emekli ikramiyesinde değerlendirilir mi?Özel işyerinde sigortalı olarak geçen süre emeklilik ikramiyesinde dikkate alınmaz
 
 
12:06
31 Mayıs 2013
Bekar memur vefat ettiğinde anneye aylık bağlanır mı?http://sorucevap.memurlar.net/soru/2197/
 
 
12:29
27 Mayıs 2013
3600 düzenlemesinden, daha önce emekli olanlar da yararlanacakMecliste kabul edilen kanunla, daire başkanlarının 3000 olan ek göstergesi 3600'e yükseltildi. Peki bu düzenlemeden daha önce emekli olanlar da yararlanabilecek mi?
 
 
20:15
24 Mayıs 2013
PTT'de hangi personelin ikramiyesi zamlı olacak?Posta Hizmetleri Kanunu 6475 sayı ile Kanunlaşmış ve 23 MAYIS 2013 tarihinde yürürlüğe girmiştir
 
 
15 Ekim 2012 00:03
Emekli memur hangi halde yeniden kamuda çalışabilir?
2013 yılı ağustos ayında, birinci dereden kendi isteğiyle emekli olacak olacak bir albay ziyaretçimiz, yüksek lisans ve doktora yaptığını ve bir devlet üniversitesinde yardımcı doçent veya öğretim görevlisi olarak çalışıp çalışayacağını sormaktadır. Bu sorunun cevabı sadece subaylar için değil, 5434'e tabi tüm kamu personeli için geçerlidir. Devamı için başlığa tıklayınız.
 
 
04 Mayıs 2012 00:08
Eski yetim/yeni yetim ayrımı
Devlet memuru olarak çalışan bizler vefat ettiğimizde aile fertlerine belirli oranlarda aylık bağlanmaktadır. Ancak kız çocukları bağlanan yetim aylığı konusunda, 2008'den önce çalışan Devlet memurları ile 2008'den sonra ilk defa devlet memuru olanlar açısından eski ve yeni yetim aylığı ayrımı bulunmaktadır. Bu ayrımın düzeltilmesi için yasal düzenleme yapılması yerinde olacaktır.
 
 
29 Mart 2012 11:33
Özel sektör sürelerini memuriyet hizmetiyle şimdi mi birleştirmeli, daha sonra mı?
Bu konudaki bir soruyu 22 Mart 2012 tarihinde soru-cevap bölümümüzde cevaplamıştık. Ancak gelen yorumlardan, verilen cevabın tam olarak anlaşılmadığı veya daha net bir açıklama yapılması istediği görülmektedir. Daha detaylı bir açıklama için başlığa tıklayınız.
 
 
28 Şubat 2012 09:14
Emekli oldunuz ve yeni bir işte çalışacaksınız, emekli aylığınız kesilir mi?
Emekli Sandığından emekli olanların yeniden çalışmaya başlamaları halinde emekli aylıklarının kesilip kesilmeyeceği 5335 sayılı Kanunun 30. maddesinde düzenlenmiştir. Hangi durumlarda emekli aylığının kesileceği hangi durumda kesilmeyeceğine dair dosyamız için başlığa tıklayınız.
 
 
29 Ocak 2012 01:15
İstifa eden memur emekli ikramiyesi alabilecek mi?
Memuriyet hizmetlerini yaparken görevlerinden ayrılanlar, memuriyet hizmetlerine emeklilik ikramiyesi alabilecekler midir? Bu konu uzunca bir süredir gündemde olan bir konu olup, basın yayın organlarında yer aldığı gibi Memurlar Net olarak, konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunmuştuk. Son olarak, 26 Ocak 2012 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 6270 sayılı Kanunla, yeni düzenlemeler yapılmıştır. Bilgi için başlığa tıklayınız.
 
 
25 Aralık 2011 03:34
Sigortalılık başlangıç tarihinin, memur emekliliğini etkisi yok
2009 yılından bu yana memur emekliliğine dair sorulara cevap vermekteyiz. Bu süre zarfında cevap verdiğimiz sorulara http://sorucevap.memurlar.net adresinden ulaşablirsiniz. Ancak, daha önce sigortalı olarak çalışmış olup da sonradan memuriyete girmiş olan ziyaretçilerimiz, sık sık, sigortalılık sürelerinin, özellikle de hiç prim ödenmemiş olmasına rağmen sigortalılık başlangıç tarihinin, memur emekliliğine bir etkisi olup olmadığını sormaktadır. Bu konuya dair açıklama için başlığa tıklayınız.
 
 
23 Aralık 2011 15:22
İstifa eden memur, dönüp gelse dahi emekli ikramiyesini alamayacak
Emekli ikramiyeleri açısından önemli bir hak kaybı içeren Kanun tasarısı Meclis Genel Kurulundan geçti. Daha önce belirtmiştik: Bir memur istifa edip, daha sonra özel sektörde çalışmış olsa dahi, son 3,5 yılını Emekli Sandığına tabi bir görevde geçirmiş ise, istifa edilen süreye kadar olan hizmetin de ikramiyesini alabilmekteydi. Ancak yeni düzenlenmede, memur istifa edip daha sonra kamuya dönse bile, eski memuriyet hizmetlerinin ikramiyesini alamayacaktır. Ancak Sayın Faruk Çelik, Meclis Genel Kurulunda, "15 yıl çalışmış olan memur istifa ederse, bu sürenin ikramiyesini alabilecektir" demiştir. Bu açıklamaya özel bir değerlendirme için başlığa tıklayınız.
 
 
28 Ekim 2011 17:21
Deprem'de vefat edenin 1 yıl hizmeti var ise, hak sahiplerine emekli maaşı bağlanacak
Türkiye, Van'da yaşanan depremin yaralarını elbirliğiyle sarmaya devam ediyor. Gelen haberlerden de görüldüğü üzere, bölgede çalışan bir çok memur depremden etkilenmiştir. Sitemiz temel olarak memurlarla ilgilendiğinden, bu dosyamızda, deprem nedeniyle malul kalanların kendilerinin ve vefat edenlerin dul ve yetimlerinin sosyal güvenliklerinin nasıl sağlanacağı konusuna bir açıklama getirmek istiyoruz. Zira bu konuda yapılmış bir geçici madde düzenlenmesi bulunmakta ve bu düzenleme pek bilinmemektedir. devamı için başlığa tıklayınız.

Bakan Çelik: Depremde 1 yıllık sigortası olmayanlar için çalışma yapılıyor

 
ANKET
47 bin öğretmen kadrosu ihdasına nasıl bakıyorsunuz?
ARŞİV