1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Yargıtay Başkanı Gerçeker, YARSAV'ın kurucu üyesi çıktı

21 Nisan 2008 23:36
Yazdır

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'in, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in eleştirdiği YARSAV'ın kurucu üyesi olduğu öğrenildi.

Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV), Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in, katıldığı bir televizyon programında, "Danıştay'a gidip ertesi gün karar alabiliyorlar. Çünkü Danıştay'daki hakim ve savcıların büyük çoğunluğu dernek üyesi. Bir derneğin açtığı davaya, o derneğin üyeleri bakıyor ve sınavlarla ilgili o kadar çok davalar oldu ki. Sınav yapıyorsunuz, durduruluyor" sözleriyle dikkatleri üzerine çekti. Bakan Şahin'in eleştirdiği YARSAV'ın kurucu üyeleri arasında Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'in de olduğu öğrenildi. YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Bakan Şahin'in sözlerine tepki göstererek Danıştay'ın 3 Kasım 2007 tarihli adli yargı hakim adaylığı sınavının yürütmesinin durdurulmasına ilişkin kararı veren kurulda, "hiçbir yasal engel olmamasına rağmen" YARSAV üyesi hiçbir yüksek yargıcın yer almadığını açıkladı. Eminağaoğlu, yaptığı açıklamada YARSAV üyesi hakim ve savcıların çok titiz davrandıklarına dikkat çekerek şu görüşleri dile getirdi: "Anılan kararı veren kurulda, 'hiçbir yasal engel olmamasına rağmen' YARSAV üyesi hiçbir yüksek yargıç yer almamış, YARSAV kurucu üyesi olan Sayın Daire Başkanı ise Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu uyarınca yine hiçbir zorunluluk olmamasına rağmen davadan çekilmiş ve davaya katılmamıştır. Adalet Bakanlığı görevini yürüten Sayın Bakan'ın gerçekle ve hukuksal doğrularla bağdaşmayan, hak arama özgürlüğümüzü zedeleyen, YARSAV ve Danıştay'ı gölgeleyen söz konusu beyanlarını düzeltmesini bekliyor, aksi halde bu beyanların amaçlı olduğunun kabulü ile hukuksal yollara başvuracağımızı belirtiyoruz."

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Binali Yıldırım'ın, İBB adaylığından dolayı, TBMM Başkanlığından istifa etmesini nasıl buluyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam