1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Hemşire öğretmen olabilir mi?

Kimlerin öğretmen olarak atanabileceği 119 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu kararında yer almaktadır. Mezun oldukları bölümler, bu karar eki cetvelde yer alan adayların, öğretmen olarak atanması mümkündür. Diğer taraftan öğretmen olarak atanma hakkına sahip olunması tek başına bir anlam ifade etmemektedir. Zira bundan önce sağlık meslek liselerinde öğretmen ihtiyacı oluşması gerekmektedir. Bu konuya ilişkin hazırladığımız dosya için başlığa tıklayınız.
07 Haziran 2008 14:56
Yazdır

SORU: Hemşireyim lisans mezunuyum. Sağlık meslek liselerinde öğretmen olmak için neler yapmak gerekiyor?

BELİRLEME 119 SAYILI KARAR İLE YAPILDI

Sağlık Meslek liselerinde 11 ana branş bulunmaktadır. Bu branşlara ve branşlara hangi bölüm mezunlarının atanabileceği, 119 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu kararıyla belirlenmiştir. 119 sayılı kararın ekinde yer alan branşlar ve bu branşlara atanabilecek bölümlere aşağıda yer verilmiştir.

SADECE LİSANS MEZUNLARI ATANABİLİR

Diğer taraftan 119 sayılı kararına göre, öğretmenliğe en az lisans mezunu olanlar arasından atama yapılabilmektedir. Lisans ise 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununda şu şekilde tanımlanmıştır

"s) Lisans: Ortaöğretime dayalı, en az sekiz yarı yıllık bir programı kapsayan bir yükseköğretimdir."

ATAMALARDA KPSS10 PUANI ARANIR

Yukarıda yer verilen tanıma göre en az lisans mezunu olan hemşirelerin sağlık meslek liselerindeki aşağıdaki branşlara öğretmen olarak atanması mümkündür. Ancak öğretmen ataması yapılabilmesi için sağlık meslek liselerinde öğretmen ihtiyacı oluşması ve bu ihtiyacın MEB tarafından kamuoyuna duyurulması gerekmektedir. Böyle bir ihtiyaç oluşması ve bu ihtiyacın KPSS'ye girenler arasından karşılanmak istemesi halinde KPSS10 puanına bakılacaktır. Bu nedenle öğretmenliği düşünen hemşirelerin KPSS Lisans'ın Cumartesi öğleden sonraki bölümünde yer alan Eğitim Bilimleri tesitini de almış olması gerekmektedir.

TEZSİZ YÜKSEK LİSANS YAPMIŞ OLMAK ŞART MI?

Aşağıda yer alan bazı bölümlerin karşısında (*) işareti bulunmaktadır. Bu işaretin yer aldığı bölüm mezunlarının öğretmen olarak atanabilmesi için adayların tezsiz yüksek lisans yapmış olması gerekmektedir. MEB eğer ihtiyacı tezsiz yüksek lisans yapanlar arasından karşılayamazsa bu halde tezsiz yüksek lisans yapmayanlar , KPSS'de 75 ve üzeri puan almak koşuluyla başvuru yapabilecektir.

İŞTE BRANŞLAR VE BU BRANŞLARA ATANABİLECEK BÖLÜM MEZUNLARI

1. Çevre Sağlığı
Sağlık Eğitim Fakültesi Sağlık Eğitimi Bölümü

2. Medikal Bakım
1. Hemşirelik Yüksek Okulu (*)
2. Sağlık Yüksek Okulu Hemşirelik Bölümü (*)
3. Sağlık Yüksek Okulu Sağlık Memurluğu Bölümü (*)
4. Sağlık Eğitim Fakültesi Sağlık Eğitimi Bölümü

3. Ana Çocuk Sağlığı
1. Tıp Fakültesi (*)
2. Sağlık Yüksek Okulu (Ebelik Bölümü) (*)

4. Radyoloji
Tıp Fakültesi (Radyoloji) (*)

5. Laboratuvar
Tıp Fakültelerinin;
o Mikrobiyoloji (*)
o Hematoloji (*)
o Patoloji (*)
o Biyokimya (*)
o Parazitoloji (*)
o Klinik Bakteriyoloji (*)
o Enfeksiyon Hastalıkları (*)

6. Toplum Sağlığı
1. Sağlık Eğitim Fakültesi Sağlık Eğitimi Bölümü
2. Sağlık Yüksek Okulu Sağlık Memurluğu Bölümü (*)
3. Sağlık Yüksek Okulu Hemşirelik

7. Acil Tıp Teknisyenliği
Tıp Fakültesi (*)

8. Tıbbî Sekreterlik
1. Sağlık Eğitimi Fakültesi Sağlık Yönetimi Bölümü (*)
2. Büro Yönetimi Öğretmenliği

9. Anestezi
Tıp Fakültesi (Anestezi ) (*)

10. Ortopedi
1. Tıp Fakültesi (Ortopedi) (*)
2. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu(*)
3. Tesviye (Talaşlı Üretim) Öğretmenliği
4. Kalıpçılık Öğretmenliği

11. Diş Protez
Diş Hekimliği Fakültesi (*)

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 1
198 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
01:09 - Sağlık Bakanlığı Disiplin Amirleri Yönetmeliğinde01:01 - TCDD Taşımacılık AŞ personelinin görevde yükselme yönetmeliğindeki değişiklik00:10 - Yolcuların hayatını kurtaran bekçiye ödül00:03 - 3+1 hakkı neden sözleşmeli sağlık personeline verilmiyor?00:03 - 18 Haziran 2019'dan önemli gündem başlıkları00:00 - En uzun gün fırsatları23:51 - Kaymakam, lojmanın bahçesine sera kurdu23:46 - Öğrenciler tatilde okul atölyesinden para kazanıyor23:41 - Sürücüler dikkat! KGYS ile trafik cezaları kesiliyor23:36 - İBB, sübvansiyon oranlarını artırdı
23:31 - 'Enerji içecekleri ani ölümlere yol açabilir'23:26 - '(Çalındı) diyorum, neden üzerinize alınıyorsunuz?'23:21 - Bahçeli, klasik otomobiliyle Ankara'yı turladı23:16 - 15 Temmuz konulu kısa film ve senaryo yarışması23:11 - Kaymakamın 3 yaşındaki kızı balkondan düştü23:07 - Ordu Valiliği'nden 'VIP' açıklaması23:03 - Müzeye dönüştürdüğü otomobili ile 60 il gezdi22:58 - Tavsiye üzerine başladı, siparişlere yetişemiyorlar
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu'nun karşı karşıya geldiği program, fikrinizi değiştirdi mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam