1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Uzman erbaş olacaklara tavsiyeler

04 Ocak 2009 18:11
Yazdır

UZMAN ERBAŞ OLACAKLARA TAVSİYELER

Arkadaşlar bu görevin amacı VATAN ve MİLLETE hizmet olduğundan çok kutsal bir görevdir onun için her türlü fedakarlık gerekmektedir yani bu uğurda ölümü göze alabilmeniz gerekmekte ve gerektiğinde tereddüt etmeden ölebilmeniz gerekmektedir. Ama asıl mesele yaşamak hayatta kalmaktır hayatta kalabilesiniz' ki bu VATAN VE MİLLETE daha fazla hizmet edebilmelisiniz.

öncelikle şunu iyi bilin bu seçmiş olduğunuz meslek büyük sorumluluklar gerektirmektedir, bunun bilinci ile bu yükün altına girmenizi ve bu görevin kutsal vazifenin bir MACERA FİLMİ olmadığını ve olayların başrol oyuncusuna göre gelişmediğini bilmelisiniz.

Size 3269 sayılı uzman erbaş ( uzman çvş ve uzm. onb.) kanunu ve yaşanan sorunlardan bahsetmek istiyorum.

1. Emeklilik: sözde emeklilik hakkınız var fakat yaştan, sözleşmeden, 3 ay sağlık raporu sorunu ile karşılaşacağınızdan veya yılda 1 ay ceza alabileceğinizi göz önüne alırsak, ki bunlar bu mesleğin kaçınılmazları emekli olmanız neredeyse imkansız hale geliyor.

2. Maaşınız kesinlikle 2.000 ytl yi bulmuyor, diğer sınıflarda çalışanlarla aranızda öyle önemsenecek bir maaş farkı bulunmamaktadır. Yani komando bölüğünde masa başında görev yapan birisi bile sizden fazla maaş alıyor.

3. 3269 sayılı uzman erbaş kanunu yani uzman çavuş denerek ilgi çekilmeye çalışılmakta, fakat bunun birde uzman onbaşılığı var ve sözde 1 yıl geç tikten sonra uzman çavuş olması gerekirken kanun tüm maddelerinde olduğu gibi bu kanunda üstlerin inisiyatifine bırakıldığından uzun yıllar uzman onbaşı olarak göreve devam etmeniz ve sen kıta çavuşunun astısın şeklinde ibareden kaynaklanan manevi çöküntüye maruz kalınmakta.

4. TSK da 2 uzman çavuş bulunmakta 1986 yılında TSK da göreve başlayan sözleşmeli uzman çavuşlar ve 1988 yılında sadece jandarma genel komutanlığında göreve başlayan uzman jandarma çavuşlar ayrıca 1993 yılında jandarma da göreve başlayan uzman çavuşlarda özel harekat Taburlarında terörle mücadele görev almaktadır. Bu iki sınıf arasında bir çok kanun aynı olmasına rağmen yılar sonra uzman j.çvş lar uzman erbaşların üstü olarak kabul edilmiştir yani TSK da ne kadar değerli olduğunuzu yada değersiz olacağınızı anlaya bilirsiniz, birilerine öz evlat muamelesi yapılırken, sizler üvey evlat olacağınızı ve değişik yaptırımlara maruz kalacağınızı unutmamalısınız.

5. Derece kademeniz yoktur, yani hiçbir anlam taşımaz.

6. Tayin atama: TSK da tüm personel 2 yılda tayin görürken sizler bir görev yerinde en az 5 yıl çalışmak zorundasınız. TSK da rütbesi ve yaşı ilerleyen personel karargah kurumlarda çalışırken sizler yine komando olarak dağlarda görev alacaksınız. Bekarken fark etmeyen bu ayrım evlenince çok zor olmaktadır.

7. Lojman hakkınız çok sınırlı sayıda tutulduğundan sakın lojmanda oturmayı hayal etmeyiniz.

8.Servis oturma planında en sonda olduğunuzdan dolayı 45 yaşına geldiğinizde dahi ayakta veya yer olursa en geride oturacağınızı unutmayınız.

9. Askeri gazino ve ordu evlerine giremediğiniz gibi birliğiniz dede gazino olmadığından kendi gazinonuzu kendiniz yaptırmak zorunda kalacaksınız. İçinin döşenmesi dahil.

10. Yukarıda bahsettiğim 1 ay ceza alırsanız mesleğinizden olacaksınız ki bu çok basit. Aynı anda memuriyet hayatınızda bu ceza ile bitmiş olacaktır.

11. Sağlık : yılda 3 ay hava değişimi alırsanız ilişiğiniz kesilir. Şayet 10 yılı doldurursanız mesleki rahatsızlıktan dolayı malulen emekli olabilirsiniz.

12. Sınıf işaretini yoktur yani askeri elbisenin içinde korucu gibi durursunuz. Herkes sorar senin spoletin neden yok diye yalan söyleyerek geçiştirirsin.

13. RÜTBE : Uzman çavuş olmana rağmen, her kes sana uzman erbaş diyerek kendince seni aşağılamaya çalışır, ayrıca her 3 yılda aldığın kademe kıdemden sayılmadığı gibi TSK da askerlik yapan herkesin askerliği rütbesine derece kademesine yansırken senin hiçbir işine yaramaz.

14. 3269 SAYILI kanunda er ve erbaşların işlerini de yaparlar ibaresi mevcut olduğundan sana her işi yaptırmaya çalışırlar askerlik yaptığın için neler olabileceğini bilirsin bu hizmetten ziyade manevi çöküntü yaşatmaktır.

GENEL : Sayın uzman erbaş adayları ey pırıl pırıl TÜRK GENÇ leri 3269 sayılı uzman erbaş kanunu inisiyatiflere bırakılmış bir kabus gibidir. Kanun bu şekilde olduğu müddetçe bu mesleği sizlere tavsiye edemiyorum. Eğer ki düzelir diye düşünüyorsanız. 21 yıl geçmiş ama düzelen hiçbir şey yok. AMA benim sizlere tavsiyem. Astsb, polis, uzman jandarma çavuş, gece bekçisi, gardiyan, zabıta ve hatta köy koruyucusu olmanızı öneririm. Çünkü onların tüm kanunlarını düzenlediler emeklilik hakları bile var.

Şunu sakın unutmayın TSK bir işçi bulma kumru değildir. Gider birkaç yıl çalışır para kazanırım diye düşünürseniz yanılırsınız. Her ne kadar bizim kanunumuz içler acısı olsa da TSK Onurlu bir meslek olup, üniformanın gereklerini yerine getirmeniz ve VATAN ve MİLLETE hizmet için her türlü fedakarlıkların yapıldığı kurumdur. Tüm saydıklarımı kabul edip kendinizi yakıştırıyorsanız layık olacaksanız bu mesleğe girmenizi tercih ederim. Yazdığım tüm bu notlar kesinlikle birilerini TSK dan soğutma niteliği taşımayıp vesilesi ile yaşanan sorunları duyurmak, bilgilendirmek, sorunlara çareler aramak yani bir yerde ses duyurmak ve hayal kırıklıklarının önüne geçmektir. Tüm yetkililere duyurulur. Çözüm yolu ise 3269 sayılı sözleşmeli uzman erbaş ( uzman çavuş ) kanununun 3466 sayılı muvazzaf uzman jandarma çavuş kanunu ile birleştirilmesi ile mevcut olur. Nasıl ki sözleşmeli subay ve astsubaylar muvazzafları ile aynı statüde ise sözleşmeli uzman çavuş'larında muvazzafları ile aynı statüde olmaları uzman çavuş ( sözleşmeli uzman erbaşların ) sorunlarını çözeceği ve gelecek endişelerini ortadan kaldıracağı gibi uzman çavuşluğa olan ilgiyi, müracaatı, ve verimliliği artıracağı kanaatini taşıyarak bu konular hakkındaki mağduriyetlerimizin giderilmesini tüm Komutanlarımızdan ve Devlet büyüklerimizden arz ederiz.

3269 SAYILI KANUNA TABİ UZMAN ÇAVUŞLAR

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 5 19
Bu haber 273,801 defa okundu. 61 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
OHAL'den rahatsızlık duyuyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam