1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Güler, EÜAŞ Genel Müdürü'nü açığa aldı

04 Şubat 2009 08:50
Yazdır

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Elektrik Üretim AŞ'nin (EÜAŞ) Yeniköy ve Ambarlı santrallarına yönelik rehabilitasyon ihaleleri hakkında soruşturma başlattı. Bu kapsamda EÜAŞ Genel Müdürü Sefer Bütün, EÜAŞ Malzeme Yönetimi ve Ticaret Daire Başkanı Mehmet Kasap ile İnsan Kaynakları ile Destek Hizmetleri Daire Başkanı Ali Canik görevinden alındı. Yeniköy Termik Santralı'nda iki ünitenin kazan rehabilitasyon işinin Polonyalı Elektrim firmasına ihalesiz verildiği, Ambarlı Fuel-Oil Santralı'nın rehabilitasyon ihalesi kapsamında ise evrak eksikliği, usulsüz işlemlerin tespit edildiği iddiası bulunuyor. Bakanlık Teftiş Kurulu'nu harekete geçiren bu ihalelerin dışında, başka konuların da bulunduğu ve bakanlığın soruşturmaları diğer bazı enerji KİT'lerini de kapsayacak şekilde genişleteceği öğrenildi.

35 milyon dolarlık proje

EÜAŞ Genel Müdürü Bütün'ün soruşturmanın sağlıklı yürütülmesi gerekçesiyle görevinden alındığı ve kendisine bildirimin 30 Ocak Cuma günü yapıldığı ifade edildi. Görevden alınan diğer isimler Canik ve Kasap'ın ise daha önce görevlerinden alındığı ancak mahkeme kararıyla yeniden işbaşına geldikleri öğrenildi. Bakanlık Teftiş Kurulu tarafından incelemeye alınan ihalelerin başında ise Polonyalı elektrik şirketi Elektrim tarafından yapılan Yeniköy Termik Santralı'nın iki kazan rehabilitasyonunun geldiği ifade edildi. Santralı yapan Polonyalı şirkete bu rehabilitasyon işinin ihalesiz ve pazarlıkla verilmesi iddiası üzerinde durulduğu öğrenildi. Yeniköy'de kazan yanma optimizasyonunun sağlanması için birinci ve ikinci kazanların rehabilite edilmesine yönelik bu işin 35 milyon dolarlık bir proje olduğu kaydedildi. Rehabilitasyon işini üstlenen firmanın aynı zamanda santralın kurulumunu da gerçekleştiren ve bu kapsamda 1981 yılında anahtar teslim bazında anlaşma yapılan şirket olduğu da ifade edildi.

Ambarlı'da rehabilitasyona inceleme

İstanbul-Avcılar'da bulunan Ambarlı Fuel-Oil Santralı'nın Rehabilitasyon Projesi de soruşturma kapsamında incelemeye alındı. Evrak eksikliği ve bazı usulsüz işlemlerin bulunduğu iddiasıyla mercek altına alınan bu projenin maddi büyüklüğünün ise Yeniköy rehabilitasyon projesinden daha büyük olduğu öğrenildi. Bakanlık, daha önce de 2005 yılında EÜAŞ ve BOTAŞ'a yönelik bir soruşturma başlatmış ve bu kapsamda görevden almalar yaşanmıştı. Bu tarihte açılan soruşturmalarda ise EÜAŞ çalışanlarından gelen şikâyetler etkili olmuş ve santralların işletilmesi, tamir ve bakımı, temizlik işleri ve hizmet alım ihalelerindeki usulsüzlükler soruşturmaya konu olmuştu. Bu soruşturma ise Beyaz Enerji-2 ismiyle anılmıştı. Bu dönemde Yeniköy Termik Santralı'na yönelik bazı iddialar yine soruşturma dosyasına girmişti. 2007 yılında ise BOTAŞ'a yönelik başlatılan soruşturma kapsamında Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmuş ve bazı bürokratlar ile müteahhitler gözaltına alınmıştı.

SEFER BÜTÜN'Ü GÖREVDEN ALDIRAN

İKİ İHALEDE NELER YAPILDI

1981 yılında Yeniköy Santralı'nı yapan Polonyalı Elektrim'e iki kazan rehabilitasyonu projesi verildi. EÜAŞ'ın 35 milyon dolarlık bu projeyi ihalesiz olarak şirkete verdiği ortaya çıktı.

Maddi olarak daha büyük bir proje olan Ambarlı Fuel-Oil Santralı'nın rehabilitasyon ihalesi kapsamında evrak eksikliği, usulsüz işlemlerin tespit edildiği iddiaları soruşturma kapsamında değerlendiriliyor.

Referans
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 13,336 defa okundu. 7 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Lojmanların, içinde oturanlara, ihalede oluşan en yüksek bedelle satılacak olmasını;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam