1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MEB: Geçici görevlendirmelerde öncelik okul içinden istekli olanlarda...

9 Haziran 2009 tarihinde yayımladığımız haberde "Yöneticiliğe, okul dışından görevlendirme yapılmaya devam edilecek mi?" başlığını kullanarak MEB'e bazı sorular yöneltmiştik. Bu hususlara ilişkin olarak verilmiş bir soru önergesine Bakanlıkça şu şekilde cevap verilmiştir: ?Bakanlığımızca zaman zaman valiliklere gönderilen talimatlarda ise geçici görevlendirmelerin öncelikle kurum içinden istekli olanlardan yapılması gerektiği vurgulanmaktadır. Ancak, istekli bulunmaması durumunda ise eğitim ve öğretimin aksatılmadan sürdürülebilmesi bakımından kurum dışından da zorunlu hallerde görevlendirmeler yapılabilmektedir?... Ayrıntılar için tıklayınız.
01 Temmuz 2009 00:36
Yazdır

"Yöneticiliğe, okul dışından görevlendirme yapılmaya devam edilecek mi?" başlıklı haberimizde konuyu incelemiş, Sayın Personel Genel Müdürü Necmettin Yalçın'ın imzaladığı 11 Eylül 2008 tarihli yazısının 5.maddesindeki, ?5-Öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına ücretli Öğretmen görevlendirilmesi ile yöneticiliği boş bulunan okullara aynı okul öğretmenlerinden yapılacak görevlendirmelere ilişkin iş ve işlemler?... açıklamalarına atıfta bulunarak okul dışından bir personel, okul içindeki yönetici kadrolarında görevlendirilmemelidir. Demiştik.

Görevlendirmeler konusundaki Milli Eğitim Bakanlığının 2003/70 nolu genelgesinin Danıştay tarafından iptal edildiğini ve geçici görevlendirmelerde okul dışından görevlendirme yapılamayacağına dair çeşitli idari mahkemeleri kararlarını sunmuştuk.

Geçici görevlendirmeler hakkındaki; ?Bakanlığınızca da bu tür görevlendirmeler bilinmesine rağmen neden yapılmaktadır? Taşra teşkilatlarınız emirlerinize uymamakta mıdır? Bu tür usulsüz görevlendirmelerin iptal edilerek okul içinden yapılmasını isteyen bir genelge yayınlayacak mısınız?? Sorularını içeren yazılı bir soru önergesine Milli Eğitim Bakanlığı ?Bakanlığımızca zaman zaman valiliklere gönderilen talimatlarda ise geçici görevlendirmelerin öncelikle kurum içinden istekli olanlardan yapılması gerektiği vurgulanmaktadır. Ancak, istekli bulunmaması durumunda ise eğitim ve öğretimin aksatılmadan sürdürülebilmesi bakımından kurum dışından da zorunlu hallerde görevlendirmeler yapılabilmektedir.? açıklamasında bulunmuştur.

Bu açıklamaya göre okul/kurumda bulunan yönetici boşluğu için yetkililer tarafında okul içinde bir yazı çıkarılarak başvuru alınacak istekli olunmaması halinde ise okul dışından görevlendirme yapılabilecektir.

Fakat onbinlerce geçici görevlendirme ne yazık ki okul/kurum dışından yapılan görevlendirmeler oluşturmaktadır.

Bakanlığın bu durumu bilmemesine olanak yoktur. Sanki Tavşana kaç Tazıya tut denilmektedir.

Bakanlığın cevabı

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
33 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
17:13 - İletişim Başkanı Altun'dan medyaya 'Emine Bulut' çağrısı17:07 - Öğretmen çift otizme dikkat çekmek için pedal çeviriyor16:59 - Hazine taşınmazlarının kiralanmasında yeni düzenleme16:54 - 'Belediye bandosunun zigetvar seferi' tartışması16:48 - Temel atma töreni: Beton yerine fidan dikildi16:45 - Trakya Birlik ayçiçeği ön alım fiyatını açıkladı16:37 - MEB'den atanan öğretmenlere ilişkin duyuru16:33 - Ak Partili Çelik: Bu vahşet kültürü sorgulanmalı16:25 - FİSKOBİRLİK fındığı hem peşin hem de 25 kuruş fazlaya alıyor16:22 - Gümüşhane'de 'civciv çıkarma' oyununa soruşturma
16:17 - Bakan Koca'dan 'sağlıkta şiddet' açıklaması16:06 - Doktor alkol komasına girdi, ekipler alarma geçti16:02 - Kılıçdaroğlu'ndan Emine Bulut cinayeti açıklaması15:55 - Aniden gelen sel bir ilçeyi yuttu: 1 ölü, 1 kayıp15:54 - YÖK'ten Rektör Ağırakça açıklaması15:47 - Cami yakınında uyuşturucu satışına artırımlı ceza15:44 - Büyükşehir Konservatuvarına 'korist' alınacak15:42 - Adalet Bakanı Gül'den Emine Bulut cinayeti açıklaması
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce, memur zammının, Hakem Kuruluna kalması iyi mi oldu?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam