1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Laborantlar acil farkı alacak

21 Temmuz 2009 19:00
Yazdır

Sağlık sen, acile de hizmet vermelerine karşın acil farkı alamayan laboratuvar çalışanlarını mutlu edecek bir hukuk zaferi elde etti. Laborantlar, riskli birimlerde çalışarak ve nöbet tutarak yaptığı görevlere ilişkin döner sermaye ek ödemesinden faydalanacak.

Muş Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'nde laborant olarak çalışan Sağlık Sen üyesi Ekin Taş, özellik arz eden riskli birimlerde fiilen çalışarak ve nöbet tutarak yaptığı görevlere ilişkin riskli birimler için belirlenen döner sermaye ek ödeme katsayısından faydalandırılması istemiyle yaptığı başvuruyu idare reddetti. İdarenin işleminin iptali için Van 2. İdare Mahkemesi'ne başvuran sendika avukatları laboratuvar çalışanlarının acil servislere hizmet verdikleri halde, özellik arz eden birimler katsayısından yararlandırılmadıklarını belirterek, bu durumun Anayasa'da eşitlik ve ücrette adalet ilkelerine aykırılık teşkil ettiği gerekçesiyle dava açtı.

Mahkeme, sendikamının talebini haklı bularak idarenin işlemini iptal etti.

?Hak Kaybı Önlendi?

Sendika Genel Başkanı Mahmut Kaçar, acile de bakan laborantların ek ödeme katsayısından faydalanmamasının haksızlık olduğunu belirtti. Van. 2. İdare Mahkemesi'nin sendika lehine verdiği kararı değerlendiren Mahmut Kaçar, sözlerini şöyle sürdürdü: ?Laboratuvarda çalışan üyemiz Ekin Taş, acil serviste de çalışarak ve nöbet tutarak görev yaptığı halde, döner sermaye ek ödeme katsayısından yararlanamamıştır. Bunun üzerine olayı yargıya taşıdık. Yargıya güvenimiz tamdı. Çıkan kararla laborantlarımızın hak kaybı önlendi.?

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 13,581 defa okundu. 5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Lojmanların, içinde oturanlara, ihalede oluşan en yüksek bedelle satılacak olmasını;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam