1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Okulöncesi için 17 bin 'usta öğretici' alınacak

02 Eylül 2009 07:16
Yazdır

Milli Eğitim Bakanlığı, ana-okullarında görevlendirmek için 17 bin 'usta öğ-retici' atayacak. Anaoku-lu öğretmeni kontenja-nında yer bulamayanlar'usta öğretici' için müracaat edebilecek. Boşkadro kalırsa MYO çocuk gelişimi bölümü mezunları da alınacak.

Okulöncesi eğitimin önümüzdeki yıldan itibaren 32 ilde zorunlu hale getirilmesi, bu bölüm mezunları için büyük fırsat oldu. 14 Eylül'de 1.397 kadrolu, 3 bin 959 da sözleşmeli olmak üzere 5 bin 356 okulöncesi öğretmeni atamaya hazırlanan Milli Eğitim Bakanlığı, bu alandaki ihtiyacı karşılamak için 17 bin de 'usta öğretici' alacak. Yine okulöncesi öğretmenliği mezunlarından seçilecek 'usta öğretiler' bu yıl ilk kez merkezi sistemle yerleştirilecek. Usta öğretici olmak isteyenler, kadrolu ve sözleşmeli öğretmen atamalarıyla birlikte 11 Eylül'e kadar internetten başvuru yapacak.

Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) alınan puana göre atanacak usta öğreticiler için 54 taban puan şartı aranmayacak. Puanı kadrolu veya sözleşmeli öğretmenliğe yetmeyecek veya istediği okula atanamayacak okulöncesi öğretmenliği mezunlarının usta öğreticiliği tercih etmesi bekleniyor. Ayrıca okulöncesi öğretmenliği bölümü mezunlarının usta öğreticilik için yeterli başvuru yapmaması halinde oluşacak boş kadro için illere, meslek yüksekokullarının çocuk gelişimi bölümü mezunları ile okulöncesi öğretmenliği bölümünde okuyan 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin başvurularını da kabul etme yetkisi verilmesi öngörülüyor. Usta öğreticiler, eğitim-öğretim yılı ile sınırlı olarak okullarda görev yapacak. Bağımsız anaokullarında haftalık 40 ders saati üzerinden ortalama 1.087 lira, okulların bünyesinde bulunan ana sınıflarında ise haftalık 30 ders saati üzerinden ortalama 815 lira ücret alacak.

Öte yandan Danıştay'ın meslek liselerinin 'çocuk gelişimi' bölümü mezunlarının derslere giremeyeceğine dair kararı nedeniyle meslek liselerinin çocuk gelişimi mezunları anaokullarında 'usta öğretici' olarak çalışamayacak. Geçen yıl 10 bin civarında meslek lisesi mezununu çalıştıran bakanlık, bu eksikliğin de sıkıntısını yaşayacak.

İBRAHİM ASALIOĞLU

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 40,197 defa okundu. 57 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Lojmanların, içinde oturanlara, ihalede oluşan en yüksek bedelle satılacak olmasını;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam