1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Fen edebiyatlılardan, formasyon için diploma notu uygulamasına tepki

02 Şubat 2010 00:59
Yazdır

YÖK'ün tezsiz yüksek lisans'ı kaldırıp, yerine de mezun ve halen okuyan öğrencilere formasyon verme kararının şekli mezun Fen Edebiyat Fakültelilerce tepkiyle karşılandı.

Özellikle diploma notunun 2.5'un altında olan mezun Fen Edebiyatlıların formasyon almasını engelleyen karar bir haksızlık olarak nitelendiriliyor. Kararın 2.00'ye çekilmesini ya da 2011 yılından sonra mezun olacak öğrenciler için geçerli olmasını isteyen mezunlar, daha önce mezun olanlar için farklı bir uygulama yapılmasını istiyor. Memurlar.net forumunda yazılan üyeler, kararın yeni alınması ve diploma ortalamasının geriye dönük yükseltilmesinin mümkün olmaması nedeniyle, tamamıyla adaletsiz bir işlem olduğunu belirtmekteler.

İşte memurlar.net forumunda konuyla ilgili yapılan bazı tespitler

1-YÖK, formasyon için mezuniyet notunun 2.50=65 olma şartını koymuştur. Ancak her üniversite YÖK'ün not sistemiyle öğrencilerini mezun etmemiştir. Mesela kimi üniversitelerde 2.00=70'e denk gelmektedir. Dolayısıyla diploma notu bu sisteme göre 2.41=74 olan öğrenci formasyon alamazken, notu YÖK'e göre 2.50=65 olan öğrenci formasyon alabilecektir. Bu haksızlığı gidermenin tek yolu ise üniversitelerin öğrencilere verdikleri not dönüşüm tablolarını başvuruyu kabul edecek üniverstelerin kabul etmesidir.

2-Bu kural yeni alınan bir karardır. Eski mezunları kapsaması tamamen adaletsizliktir.Mezunların geriye dönüp notlarını yükseltme şansı yoktur.

3-Mezunlara formasyon verilmesi için en iyi yol ya Açıköğretim yolu yada atandıktan sonra hizmetiçi eğitimle verilmesidir.

YÖK'ün, mezunları da içine alan net ve adil bir formasyon programı düzenlemesini bekleyen FEF mezunları, bu karmaşanın biran önce giderilmesini umud ediyorlar.

->dilŞAD

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
146 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Binali Yıldırım'ın, İBB adaylığından dolayı, TBMM Başkanlığından istifa etmesini nasıl buluyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam