1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

YÖK Başkanı: Akademisyenler üniversitede askerlik yapsın

03 Mayıs 2010 07:00
Yazdır

Yök Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Başbakan Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un görüşmesiyle alevlenen bedelli tartışmaları küllenmeden, akademisyenlerin askerliği üniversitelerde yapmasını önerdi. Önerisini YÖK Genel Kurulu'na taşıyacağını ve karar çıkarsa Genelkurmay Başkanlığı'na bu konuda yazı gönderebileceklerini belirten Özcan, "akademisyen askerlerin" görev yaptıkları üniversitede de çalışabilecekleri gibi ihtiyacı bulunan üniversitelere gönderilebileceğini vurguladı. Özcan şöyle konuştu: "Bizim istediğimiz hiç olmazsa akademisyenlere, eskiden olduğu gibi bir aylık bir temel askerlik eğitiminin verilmesi, kalan sürede de öğretim üyeliği yapmaları. Bu benim arzum, arkadaşlarımızla konuştuk onlar da beğendiler ama henüz karar almadık." Özcan, "Akademisyenler, askerliklerini yaptıkları yerdeki üniversitelere mi gönderilir" sorusu üzerine de "Kendi üniversiteleri de olur. Başka bir üniversiteye vermek de olabilir. 'Rahatları bozulmuyor' diye şikayetler olabilir. O zaman ihtiyacı olan üniversitelere de gidebilirler. Bize yetki verirler, biz onları ihtiyaç bulunan yerlere görevlendirebiliriz" dedi. Önerisinin YÖK Genel Kurulu'nda görüşüleceğini anlatan Özcan, "Genelkurmay Başkanlığı'na yazı da yazabiliriz" dedi.

ÖZCAN'IN GEREKÇELERİ

Özcan, önerisinin gerekçelerini de şöyle sıraladı: "Çünkü öğretim üyesi açığımız var. Yeni üniversitelerimiz açılıyor. İşte daha yeni dokuz devlet üniversitesi açtık. Bir sürü vakıf üniversitesi açıyoruz. Hepsine öğretim üyesi lazım. Açığı kapatmanın bir yolu bu olabilir. İnsanları bir iki yıl çalışma sürecinden alacağınıza mesleklerini yapsın. Ama bir aylık iki aylık askerlik görevini de yapsınlar."

Sabah
Bu haber 12,091 defa okundu. 30 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
İstiklal Marşının sözlerinin aynı kalarak bestesinin değişmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam