1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Hızlı tren ile Ankara'dan Konya 75 dakika

16 Temmuz 2010 10:27
Yazdır

- Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattının alt yapısı ay sonunda, üst yapısı ise 2 ay içinde tamamlanacak. Ankara-Konya arasında seyahat süresini 1 saat 15 dakikaya indirecek hattın, yıl sonuna kadar açılması planlanıyor.

Toplam uzunluğu 306 kilometre olan Ankara-Konya YHT hattının Ankara-Polatlı arasındaki 93 kilometresi Ankara-İstanbul YHT projesi kapsamında inşa edildi. Ankara-Konya YHT hattının 213 kilometrelik etabının 135 kilometresinde raylar döşendi, direkler dikildi ve elektrik hattının çekilmesine yönelik çalışmalar sürdürülüyor. Hattın 40 kilometrelik bölümünde ise altyapı, 38 kilometrelik bölümünde ise ray döşeme çalışmaları devam ediyor.

Hattın, Konya'da şehir içinden geçen 10 kilometrelik kısmında yapımı devam eden 21 adet geçidin yapım çalışmalarının de ay sonunda bitirilmesi amaçlanıyor.

TCDD yetkilileri, Temmuz ayı sonuna kadar Ankara-Konya YHT hattının alt yapı çalışmalarının, üst yapı işlerinin ise 2 ay içinde tamamlanmasını öngörüyor. Hattın alt ve üst yapı çalışmalarının bitirilmesinin ardından hattın testleri yapılacak. Yetkililer, hattın yıl sonuna kadar açılmasının hedeflendiğini kaydetti.

-ANKARA-KONYA 1 SAAT 15 DAKİKA-

Ankara-Konya YHT hattı tamamlandığında Ankara-Konya arasındaki 10 saat 30 dakikalık seyahat süresi, 1 saat 15 dakikaya inecek, Ankara-İstanbul YHT Projesi'nin tamamlanmasıyla birlikte İstanbul-Konya arasındaki 12 saat 25 dakikalık seyahat süresi ise 3 saat 30 dakika olacak.

Maliyeti 805 milyon TL olan proje kapsamında, 17 üst geçit, 26 alt geçit, 2 köprü ve bir tünel inşa edilecek. Çift hatlı demiryolu olarak planlanan projede, yüksek hızlı trenin işletme hızı saatte 250 kilometre olacak.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 6,365 defa okundu. 10 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Trafik güvenliği kontrolllerinin artırılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam