1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

2 yıllık AÖF Adalet okuyacağım, Hukuk fakültesine geçiş yapabilir miyim?

11 Ağustos 2010 12:54
Yazdır

SORU 1:

2 yıllık Açıköğretim Adalet okumak istiyorum. Bitirdikten sonra 4 yıllık hukuka geçiş yapmam mümkün müdür detaylı yanıtlayabilir misiniz?

CEVAP:

Meslek Yüksekokulları ve Açık öğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkındaki Yönetmeliğin 6. Maddesinde

?Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) her yıl, meslek yüksekokulu ve açıköğretim önlisans mezunları ile o yıl son sınıfta olup staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirenlerin hangi lisans programlarına dikey geçiş için başvurabileceklerini, bu programların koşullarını ve bu programlara alınacak öğrenci sayılarını gösteren bir kılavuz hazırlar. Bu kılavuzda, adayların nasıl başvurabilecekleri, lisans programı tercihlerini nasıl yapacakları, sınav, değerlendirme ve yerleştirme işlemleri, meslek yüksekokulu müdürlükleri ve açıköğretim önlisans programlarının bağlı olduğu birimlerce yürütülecek işlemlerle ilgili ilke ve kurallar yer alır. Bu kılavuz, Yükseköğretim Kurulunun onayı ile yürürlüğe girer. Meslek yüksekokulu müdürlükleri ile açıköğretim önlisans programlarının bağlı olduğu birimler başvurma belgelerinin bu Yönetmelikte yer alan koşullara uygunluğunu kontrol ederek onaylanmasından, başvuru evrakının başvuru süresi sonunda ÖSYM'ye ulaştırılmasından ve son sınıflarda okuyan öğrencilerin mezuniyet işlemlerini Temmuz ayının son haftasına kadar tamamlayarak mezun olsun veya olmasın, başvursun veya başvurmasın tüm adayların akademik not ortalamalarını ÖSYM'den elektronik ortamda gönderilen listelere işleyerek bu listelerin 1 Ağustos tarihine kadar ÖSYM'ye gönderilmesinden sorumludurlar.? hükmü yer almaktadır. ÖSYM tarafından hazırlanan Dikey Geçiş Kılavuzu incelendiğinde Adalet/Adalet Meslek Eğitimi mezunlarının Hukuk Fakültelerine Dikey Geçiş Yapabileceği Görülmektedir.

Adalet önlisans programından mezun olan açıköğretim mezunları ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Dikey Geçiş sınavına girmeleri ve gerekli diğer koşulları sağlamaları durumunda Hukuk bölümünü okumalarında hiçbir engel bulunmamaktadır.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 95,652 defa okundu. 5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Takım elbisede en çok hangi markayı beğeniyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam