1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

İş-Kur'dan iş garantili tıbbi sekreter kursu rezaleti

22 Ağustos 2010 00:16
Yazdır

SAĞLIK SÖZ SEN'İN AÇIKLAMASIDIR

Sağlık Söz-Sen sendikası olarak İş-kur'dan İş Garantili Tıbbi Sekreter Kurs eğitimlerini kabul etmiyor ve kınıyoruz.

Defalarca KPSS sınavında alım yapılmasına rağmen Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümü mezunları için kapsamlı bir alım yapılamamıştır. Devlet hastanelerinde hizmet veren temizlik firmaları ve benzeri taşeron firmaların sözleşme ile istihdam ettiği TIBBİ SEKRETER statüsündeki personel sayesinde hastanelerin Tıbbi Sekreter talepleri karşılanmaktadır.

Hastanelerde taşeron firma alımı ile çalışan tıbbi sekreter olduğu için bakanlıktan böyle bir kadro açığı ihtiyacı talebi yapılmamaktadır. Bu durum da tıbbi sekreterlerin atanma şansını azaltmıştır. Ayrıca Sağlık Meslek Lisesi Tıbbi sekreterlik bölümü ile Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölümü mezunlarının olması gereken sağlık hizmetlerinde bu iş için eğitim almamış bilgisayar sertifikası olan personel çalışmaktadır. Bilgisayar sertifikası olan bu işi yapabilecek Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümü mezunları neden 4 yıl Sağlık Meslek Lisesi ile 2 yıl üst bölümü olan tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölümlerini okudular. Şimdi de tıbbi sekreterlik kursları açılarak verilen tıbbı sekreterlik belgesi ile hastanelere iş için başvuru yapılmaktadır. Sayın bakanımızın bu konuda yetişmiş binlerce mezun boşta dururken tek sertifika ile bu işin yürütülmesi Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümü mezunlarına yapılmış haksızlık ve hakarettir. Madem Kurs verilecek kadar tıbbı sekretere ihtiyaç var bu alanda binlerce eğitim almış tıbbı sekreterlerin istihdamı sağlansın. İş Kur'un Açtığı bu kursları bitirenlere şimdilik sertifika veriliyor ve çoğu özel sektörde çalışıyor, ancak ilerleyen safhada bu kişilerin KPSS ye girip bu mesleğin okulunu okuyanlarla aynı kefeye konulmayacağının garantisi yok. Sağlık kurumlarının tıbbi sekreterlere olan ihtiyacının bu şekilde kapatılması Sağlık Söz-Sen sendikası tarafından kesinlikle kabul edilmemekte iş kur ve sağlık bakanlığına gerekli tüm girişimler yapılmaktadır.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 1 0
Bu haber 44,157 defa okundu. 11 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Milli piyango bileti hakkında ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam