1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sözleşmeli personele harcırah müjdesi

22 Ağustos 2010 10:33
Yazdır

Danıştay, tayin ve becayişlerde harcırah ödenmesini engelleyen düzenlemenin yürürlüğünü durdurdu.

Kamuda çalışan ve sayıları 250 bini aşan sözleşmeli personel için Danıştay'dan sevindirici bir haber geldi. Sağlık-Sen'in açtığı davada Danıştay 5. Dairesi, sözleşmeli personelin tayin ve becayiş durumlarında kamudaki diğer memurlar gibi harcırah hakkı bulunduğu kararına vararak, hizmet sözleşmesindeki harcırah hakkını engelleyen düzenlemenin yürürlüğünü durdurdu.

Mahkeme, sözleşmeli personel hizmet sözleşmesinde geçen "Sözleşmeli personele geçici görev yolluğu dışında harcırah ödenmez" şeklindeki düzenlemenin yürürlüğünü durdurma gerekçesinde, tayin veya atama sonucu görev yeri değişen kamu çalışanlarının karşı karşıya kaldıkları parasal külfetin kamu idaresince karşılanacağına dair yasal düzenlemeler bulunduğuna dikkat çekti.

Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararı genel nitelikte olduğundan sözleşmeli personel, harcırah hakkı için bireysel dava açmaktan da kurtulmuş oldu.

Danıştay kararını değerlendiren Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar, sözleşmeli personel uygulamalarından kaynaklanan adaletsizliklerin çözümünde, idarenin gösterdiği direnç nedeniyle devletin her konuda çalışanı ile davalık konuma geldiğini söyledi. Anayasanın, devlete çalışma barışını koruma görevi verdiğini belirten Kaçar, "Sözleşmeli personel uygulamaları ise kamudaki çalışma düzeni ve barışını ciddi şekilde tehdit etmektedir. İdare, kamu hizmeti sunan çalışanını ayrımcılığa tabi tutmamalı, adil, eşit ve insan onuruna yaraşır haklar sağlamalıdır." şeklinde konuştu.

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 38,158 defa okundu. 41 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
OHAL'den rahatsızlık duyuyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam