1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

İnsanlığın dijital hayatı incelendi

13 Ekim 2010 22:20
+Aa- Yazdır

İnternetin icadından bu güne kadar gerçekleştirilen en büyük dijital araştırma projesi tamamlandı. Aralarında Türkiye'nin de olduğu 46 farklı ülkeden 50 binden fazla kişiyle görüşülerek gerçekleştirilen araştırma, "Günümüz insanı internette en fazla hangi siteleri ziyaret ediyor?" "Facebook üzerindeki ortalama arkadaş sayısı en fazla olan millet hangisi?", "İnsanların bilgi edinmek için ilk başvurduğu iletişim aracı hangisi?", "İnsanlar interneti ne sıklıkla hangi amaçla kullanıyor?" ve benzeri onlarca soruya cevap veriyor.

İNTERNET TELEVİZYON VE RADYOYU GERİDE BIRAKTI, İLK BİLGİ KAYNAĞI OLDU

Araştırmaya göre; internet, televizyon ve radyo gibi rakiplerine göre en genç iletişim aracı olmasına rağmen günümüzde açık ara farkla en çok kullanılanı. Her yüz çevrimiçi kullanıcıdan 61'i ilk dijital bilgi kaynağı olarak internete başvuruyor. Televizyona başvuranların oranı yüzde 54, radyoya başvuranların oranı yüzde 36. Diğer taraftan ilk kaynak olarak gazeteleri kullananların oranı ise sadece yüzde 32.

MEKTUPTAN SONRA ELEKTRONİK POSTA DA GEÇMİŞTE KALIYOR, SOSYAL PAYLAŞIM SİTELERİ YÜKSELİŞTE

Araştırma sonuçlarına göre elektronik postanın icadıyla mektup yazmaktan büyük oranla vazgeçen günümüz insanı artık elektronik posta yazmaktan da vazgeçerek sosyal paylaşım sitelerini kullanıyor. Diğer bir ifadeyle mektubun yerini alan elektronik postanın yerini de sosyal paylaşım siteleri alıyor. Çin'de her beş internet kullanıcısından 4'ünün kendi 'blog' sayfası bulunuyor. Bu Çin'deki toplam internet kullanıcılarının yüzde 88'ine tekabül ediyor. Diğer taraftan Brezilya'da internet kullanıcılarının yüzde 51'inin Amerika'da ise yüzde 32'sinin kendisine ait bir 'blog' sayfası bulunuyor.

İNTERNETTE EN ÇOK MALEZYALILARIN ARKADAŞI VAR, EN YALNIZ MİLLET İSE JAPONLAR

Araştırma sonucunda günümüz insanının 'Facebook' gibi sosyal paylaşım sitelerinin kullanımıyla ilgili de birçok çarpıcı bulguya ulaşıldı. Buna göre teknoloji denilince ilk akla gelen millet olan Japonlar 'Facebook'ta en fazla yalnızlık çekenler. Listenin sonunda yer alan Japonların Facebook'taki ortalama arkadaş sayısı sadece 29. Tanzanya'da bile bu rakam 38. Diğer taraftan Facebook'ta ortalama 233 arkadaşı olan Malezyalılar listenin başında yer alıyor. Malezya'yı ortalama 231 arkadaş ile Brezilya, ortalama 217 arkadaş ile Norveç izliyor.

TÜRKLERİN FACEBOOK'TA ORTALAMA 189 ARKADAŞI VAR

Araştırmaya göre Türkiye'de internet genellikle sosyal paylaşım sitelerine girmek ve elektronik posta göndermek için kullanılıyor. Türkiye'deki her yüz internet kullanıcısından 32 tanesi interneti sosyal paylaşım sitelerine girmek için kullanıyor. İnterneti elektronik posta göndermek yada almak için kullananların oranı ise yüzde 30. Diğer taraftan; bilgi edinmek amaçlı kullananların oranı yüzde 11 haber sitelerine girmek için kullananların oranı yüzde 9, oyun oynamak amaçlı kullananların oranı ise yüzde 7.

SOSYAL PAYLAŞIMDA TELEFON, BİLGİSAYARIN YERİNİ ALACAK

Araştırmanın çarpıcı sonuçlarından bir tanesi de şüphesiz, internet kullanıcıları arasında popülaritesi hızla yükselen sosyal paylaşım siteleri. Her geçen gün daha fazla internet kullanıcısı sosyal paylaşım sitelerini kullanıyor. 'Digital Life' isimli araştırma projesi sosyal paylaşım sitelerinin kullanılma oranının yanı sıra hangi iletişim aracı vasıtasıyla kullanıldığını da ışık tutuyor. Buna göre, telefon üzerinden sosyal paylaşım sitelerinin kullanım oranı giderek artıyor. Uzmanlar önümüzdeki dönemde telefonun bilgisayarı geri de bırakacağını belirtiyor.

TARİHİN EN BÜYÜK DİJİTAL ARAŞTIRMASI

TNS isimli bir İngiliz araştırma firması tarafından hazırlanan ve 'Digital Life' (Dijital Hayat) adı verilen proje tarihin en büyük dijital araştırma projesi olması dolayısıyla oldukça büyük bir öneme sahip. Araştırma 46 farklı ülkeden 50 bin internet kullanıcısıyla görüşülerek gerçekleştirildi.

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
17:17 - Sitelere motorlu araçla giremeyen kuryelere şimdide asansör engeli17:05 - Benzine 7 kuruş zam! Pompaya yansımayacak17:02 - Bakan Selçuk'tan öğretmenlere: Teşekkürü hak ediyorsunuz16:59 - Türk askerinin Aden Körfezi'ndeki görev süresi uzatılıyor16:54 - Üç çocuk annesi milletvekili, bir çocuğa daha gönlünü açtı16:45 - Meteorolojiden bu ile 'çok kuvvetli' yağış uyarısı
16:38 - Hastanede 'kumar' iddiasına soruşturma: 5 personel açığa alındı16:30 - PKK'lı teröristlerin korkulu rüyası; İHA ve SİHA'lar16:23 - Erdoğan: Devlet yük değildir, devlet yük alır16:15 - Bakan Soylu'ya hakaret için istenen ceza belli oldu16:11 - Erzincan'da 3'ü muvazzaf asker 9 şüpheliye FETÖ'den gözaltı16:09 - İYİ Parti 'parlamenter sistem' çalışmasını şubatta kamuoyuyla paylaşacak
15:51 - Belediye otobüsü şoförünü darp eden 3 maganda tutuklandı15:41 - Bakan Karaismailoğlu: Trafik kazalarında yüzde 80 azalma oldu15:36 - Mesut Özil'in imza töreni tarihi belli oldu15:28 - Bilim dünyası yeni bitki türü keşfetti15:21 - Bilim Kurulu Üyesi: İkinci dozu garanti ederek gitmekte fayda var
15:17 - Eski AYİM üyesi Buçukoğlu FETÖ üyeliğinden hapis cezası
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Akademisyenler için doçentlikte dil barajının yükseltilmesini;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam