1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Başbakanlık, maaş ödemeyen belediyeleri genelge ile uyaracak

01 Aralık 2010 12:38
Yazdır

Türkiye genelinde yüzlerce belediyede yaşanan memur maaş krizine Başbakan Erdoğan el attı.

Başbakanlık tarafından hazırlanan ve konunun taraflarına gönderilen ?Başbakanlık Genelgesi Taslağı?nın ilk maddesi, maaş ödemesi yapılmayan belediyelere ve buralarda çalışan kamu personeline ayrıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzasını taşıyan taslak genelgede, ilgili kanuna titizlikle uyulması ve ödeme yapılmayan belediyelerde maaş alacağı bulunan kamu görevlilerinin aylıklarının öncelikli olarak ödenmesi istendi.

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı imzası ile memur konfederasyonlarına gönderilen Başbakanlık Genelgesi Taslağı, 2010 yılı toplu görüşme sürecinde Kamu İşveren Kurulu ile yetkili kamu görevlileri sendikaları ve bunların üyesi bulunduğu konfederasyonlar arasında mutabakata varılan konularla ilgili olarak, bu konuların bir genelge ile kamu kurum ve kuruluşlara duyurulması şeklindeki karara ilişkin olarak hazırlandı.

Hazırlanan Taslak genelgede şu hususlara yer verildi:

1- Belediyelerde çalışan ve aylıklarını zamanında alamayan kamu görevlilerinin aylıklarının zamanında ve öncelikle ödenmesini amir 5393 sayılı Kanun'un 49. maddesi hükmüne titizlikle uyulacaktır.

2- Katılımcı ve demokratik yönetim anlayışının gerçekleştirilmesi ve şeffaflığın sağlanması açısından kamu personelini ilgilendiren lojman, kreş vb. sosyal haklara ilişkin olarak yapılan çalışma ve komisyonlara, uygulamanın kapsamına giren kurum, birim veya işyeri bazında en çok üye kaydetmiş sendikadan bir temsilcinin katılımına imkan sağlanacaktır.

3- Disiplin hükümlerinin uygulanmasına yönelik olarak:

a. 657 sayılı kanuna tabi kurum ve kuruluşlarda 2005 yılında yapılan düzenlemeyle gerçekleştirildiği gibi 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye tabi personel istihdam eden kuruluşlarda çalışan kamu görevlilerinin üyesi olduğu sendikanın temsilcisinin de disiplin ve yüksek disiplin kurulu çalışmalarına katılmalarına imkan sağlanması,

b. Disiplin soruşturmalarının mümkün olan en kısa sürede tamamlanması,

c. Disiplin soruştırmasını gerektiren fiil ve hallerin neler olduğunun tereddüde yer vermeyecek şekilde savunmanın alınmasına ilişkin süreçte kamu görevlisine bildirilmesi ve savunma hakkının kullanımında etkinliğin sağlanması amacıyla gerekli tedbirlerin alınması,

d. Disiplin kurullarının kararlarına esas toplantılarda tutanak tutulması hususlarına azami özen gösterilecektir.

BEM-BİR-SEN'İN ISRARLI TAKİPLERİ SONUÇ VERDİ?

Maaş ödemesi yapmayan ve yerel yönetim çalışanlarını aileleri ile birlikte zor durumda bırakan belediyelerle ilgili olarak yıllardan beri girişimlerini sürdüren Bem-Bir-Sen Yönetimi, bu konudaki dosyayı hem Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, hem de Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı'ya sunmuştu.

Yayınlanacak bu genelge ile belediye başkanlarının maaş sıkıntıları için çözüm üreteceklerine ve ayak diremeyeceklerine inandıklarını belirten Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, ?Yürürlükte bulunan İçişleri Bakanlığı genelgesine uymayan belediye başkanları, umarız bu sefer Sayın Başbakan tarafından yazılı olarak yapılan bu uyarıyı dikkate alacaklar ve belediyelerde çalışan kamu personelinin bu mağduriyetlerini gidereceklerdir. Sendikamız Sayın Başbakanın bu konuya el atmasını defalarca çeşitli platformlarda dile getirmiştir. Konunun çözüleceğini umut ediyoruz ? dedi.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 5,715 defa okundu. 4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Sizce ülkemizin en büyük sorun nedir?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam