1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

AYİM, uzman çavuşlara harcırah yolunu kapattı

03 Ocak 2011 08:40
Yazdır

Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM), 'Balyoz' sanığı 3 generale terfi verdiği gün, harcırah için hukuk mücadelesi veren uzman çavuşları mağdur edecek karara imza attı.

AYİM Genel Kurulu, yol harcırahı için 5 kez görüş değiştiren 3. Daire'nin kararlarını değerlendirmek için 15 yıl aradan sonra ilk kez geçen hafta toplandı. Söz konusu dairenin çelişen kararları sebebiyle 'içtihadı birleştirme kararı' veren Genel Kurul, harcırah almayı bekleyen uzmanları da reddetti. Bunun yanında 500 lira harcırah bekleyen askerler, 2 bin TL mahkeme masrafı ödemek zorunda bırakıldı. Uzmanlar, iç hukuk yolu tükendiği için davayı AİHM'ye götürmeye hazırlanıyor. 2003'te çıkarılan bir kararnameyle uzmanların tazminat almaları sağlandı. Askerler bu haktan yararlanmak için Milli Savunma Bakanlığı'na başvurdu. Burada olumsuz cevap alan uzmanlar, AYİM'e gitti. İlk önce 500'ü aşkın askere harcırah verilmesi kararına varıldı. Diğer uzmanlar da bu haktan yararlanmak için aynı yöntemi denedi. Davaların artması sebebiyle 3. Daire daha önce kabul ettiği başvuruları reddetti. Mağdurlar, son içtihat üzerine bakanlığın yolunu tuttu. Buradan da olumlu cevap alamayan askerler tekrar 3. Daire'ye dava açtı. Mahkeme başvuruları kabul ederek, yeniden harcırah verilmesini istedi. Bu sırada, harcırah verilmesini öngören kanun hükmündeki kararname doğrultusunda kanun çıkarıldı. Yol tazminatı almaya hak kazanan askerler, mahkemenin isteğiyle bakanlığa başvurdu. Bakanlık, askerleri reddetti. Uzmanlar, tekrar AYİM'in yolunu tuttu. Davalar önce kabul edildi ancak yoğunluk yüzünden başvuru için öngörülen 2 aylık sürenin baz alınmadığı iddia edilerek, talepler kabul edilmedi.

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 4,366 defa okundu. 5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Sizce Ankara'da yapımı devam eden Ankapark projesine devam mı edilmeli?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam