1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sağlık çalışanları, torba tasarıdan memnun

07 Şubat 2011 00:02
Yazdır

Sağlık çalışanları, Torba Yasa'dan memnun. Torba Yasa yürürlüğe girdiğinde sağlık çalışanları yıllık izin ve raporlu dönemlerde ek ödeme alacak. Sözleşmeli personelin imzaladığı hizmet sözleşmesi için ödediği damga vergisi kalkacak

Sendikalı kamu çalışanları 45 TL toplu sözleşme primi alacak.

Bazı kesimlerin yoğun tepkilerini çeken Torba Yasa başta sözleşmeli personel olmak üzere kamudaki 400 bine yakın sağlık çalışanı için önem taşıyor. Torba yasa ile eşi çalışmayan sözleşmeli personel bugün itibariyle 113 TL olan aile yardımını her ay almaya hak kazanacak. Bu rakam Temmuz 2011'de 117 TL olacak. İmzaladığı hizmet sözleşmesi için her yıl ödediği 150 TL de artık sözleşmeli personelin cebinde kalacak. Üç ayda bir alacağı toplu sözleşme primi de hesaba katıldığında eşi çalışmayan bir sözleşmeli personel 2011 yılında yaklaşık 1700 TL'yi cebine koyacak.

Torba Yasa ile ayrıca sağlık çalışanlarının aldığı döner sermaye ek ödemelerine taban sınırı getiriliyor. Düzenleme ile kurumun döner sermaye gelirleri yetersiz kalsa da sağlık çalışanına bugün için 420 TL olan ek ödemenin altında bir ödeme yapılamayacak. Yıllık izin ve raporlu dönemlerde döner sermayesi kesilen sağlıkçılar 420 TL ek ödeme alacak.

Torba Yasa hakkında değerlendirmede bulunan Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar, 2010 toplu görüşmelerinde hükümetle vardıkları mutabakat çerçevesinde yasal düzenlemelere gidildiğini söyledi. Kaçar, yaptığı açıklamada "Sözleşmeli personelin her yıl işini sürdürebilmek için devlete ödediği 150 TL artık cebinde kalacak. Görevi başında geçirdiği kaza nedeniyle rapor aldığı için döner sermayesi kesilen sağlık çalışanı alacağı ek ödeme ile döner sermaye sisteminin adaletsizliğinden belli ölçüde korunmuş

olacak. Bunlar sağlık çalışanları için çok önemli düzenlemeler" dedi.


Meclis'te görüşülen "Torba Tasarı"nın yasalaşması halinde toplamda memurun cebine yıllık ortalama 1.700 lira ek para girecek.

Bugün gazetesinin haberine göre Meclis'te görüşülen "Torba Tasarı"nın yasalaşması halinde halinde yaklaşık 400 bin sözleşmeli personel, hizmet sözleşmesi için yılda ödediği 150 liralık Damga Vergisi'nden muaf tutulacak. Bu para memurun cebinde kalacak.

Yine torba yasa ile ilk kez eşi çalışmayan sözleşmeli memura aylık 113 TL aile yardımı ödenecek. Temmuzda bu rakam 117 liraya çıkacak.

Sözleşmeli kamu çalışanlarına da sendikalara üye olma hakkı tanınırken, 1,1 milyon sendikalı memura da üç ayda bir 45 liralık toplu görüşme primi ödenecek.

Torba yasa ile toplamda memurun cebine yıllık ortalama 1.700 lira ek para girecek. Ayrıca sağlık çalışanlarının döner sermayesine de 420 liralık alt sınır gelecek.

İhlas Haber Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 31,890 defa okundu. 60 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Lojmanların, içinde oturanlara, ihalede oluşan en yüksek bedelle satılacak olmasını;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam